Neden Üyelik   Yeni Üyelik   Şifremi Unuttum
  E-Katalog
Faydali Bilgiler ve Dokumanlar

Multimetre Nedir?

Ohm, Volt ve Amper ölçebilen, elektronikçilerin elinin altında olması gereken ölçme aletine multimetre denir. Gelişmiş modellerinde kapasite ve sıcaklık ölçme foksiyonları da bulunur. Avometre olarak ta anılır. Dijital ve analog multimetreler olarak ikiye ayrılabilir.


Analog Multimetreler

Analog, ibreli multimetreler. Dijital multimetrelere göre okuması biraz daha zahmetlidir. Fakat profesyonel kullanıcılar tarafında tercih edilmeye devam etmektedir.

Dijital Multimetreler

Dijital multimetrelerin kullanımı analog multimetrelere nazaran oldukça kolaydır. Bu cihazlarda ölçüm sonuçları rakamla birlikte verilir. Ölçülen değerin birimi de yanında (10 mA, 1,2 V gibi) yazılır. Dijital ölçü aletlerinde okuma hatası bu nedenle olmaz.
Pensampermetre Nedir?

Alıcının devreden çektiği akımın kablo bağlantısı yapmadan ölçülmesine yarayan ölçü aletidir.
Osiloskop Nedir?

 

 

 

 

Osiloskoplar, elektriksel ölçü ve gözlem araçlarıdır. Voltaj değişimlerini görünür hale getirir. Voltmetre ile sadece voltajın genliğini ölçebilirsiniz, osiloskop ile hem voltajın genliğini ölçmek hem de şeklini görmek mümkündür. Özellikle ac voltaj değişimlerinin izlenmesinde çok kullanışlıdır. Ekran üzerinde yapacağınız ölçümlerle frekansını da belirlemeniz mümkündür. Aynı anda 2 farklı voltaj izlenebilir ve bu voltajların birbirleriyle faz ilişkisini de ölçebilirsiniz. Osiloskoplar ile gözlenebilen frekans aralığı çok geniştir. Ayrıca analog sinyal bilgisini sayısal (dijital) hale çevirerek bir bellkte saklayan ve istenildiğinde ekrana çağıran osilioskoplar da vardır.

Analog sinyali sayısal hale çeviren bir kartı olan (A/D converter) bir bilgisayarla osiloskopla yapılabilenleri yapabilir ayrıca çok miktarda bilgiyi saklayabilir, değerlendirebilirsiniz.

Bir osiloskobun en önemli parçası katot ışını tüpüdür. Havası boşaltılmış olan bu tüpün arakasında, silindirik yapıda, termoiyonik olaya dayalı olarak elektron salan katot elemanı vardır. Genellikle oksit kaplı nikelden yapılan katot, içindeki fitilden bir akım geçirilerek, dolaylı olarak ısıtılır ve elektron salar. Yüksek, pozitif potansiyeldeki ivmelendirme halkalarına doğru hızlandırılan elektronlar, elektron merceği görevi gören halka elektrotlar arasından geçerken ince bir demet haline getirilir. Katodun önünde bulunan kontrol kafesine uygulanan bir voltajın değiştirilmesi ile kafesi birim zamanda geçen elektron sayısı kontrol edilebilir. Demet modülasyonu adı verilen bu işlem, televizyon ve bilgisayar ekranlarında görüntü oluşturulmasında önemlidir.

İnce demet haline getirilen elektronlar, luminesans bir ekran üzerine düşürülünce ışıklı bir iz oluşur. Elektron demeti yatay saptırıcı levhalar arasından geçerken, bu levhalar arasına uygulanan voltaj farkıyla orantılı bir sapmaya, dolayısıyla ekran üzerindeki ışıklı izde bir yer değiştirmeye uğrar. Düşey saptırıcılara uygulanmış voltaj için de aynı şeyler geçerlidir. Bir voltajın zaman değişim grafiğini çizdirmek için, yatay saptırıcılara testere dişi olarak adlandırılan ve genellikle osiloskobun kendisinin ürettiği bir voltaj uygulanır. Ölçmek veya gözlemek istediğimiz voltaj düşey girişe uygulanır. 

Spektrum Analizör Nedir ?
 
Girişindeki elektriksel sinyallerin belirlenen frekans aralığındaki genlik değişimini gösteren cihazlara spektrum analizör denir. Temel amaç ilgilenilen frekans aralığındaki, bilinen ya da bilinmeyen sinyallerin gücünü ölçmektir. Ancak günümüzdeki gelişmiş spektrum analizörler ile güç ölçümünün yanı sıra analog/dijital modülasyon analizi gibi gelişmiş ölçüm ve analizler de yapılabilir. Spektrum analizörün girişine havadaki sinyalleri görmek için anten bağlanabileceği gibi doğrudan RF kablo ile de ölçülmek istenen sinyal uygulanabilir.
Spektrum analizörler kullanım şekline göre masa tipi ve taşınabilir (el tipi) olarak ikiye ayrılabilir. Laboratuar kullanımı için genellikle masatipi spektrum analizörler kullanılır. Ancak telekomünikasyon ya da yayıncılık sektörü gibi sahada ölçüm gerektiren kullanım alanları için bataryalı çalışabilen el tipi spektrum analizörler kullanılır.
Spektrum analizörler çalışma şekline göre ayrıca ikiye ayrılabilir.
1.    Geleneksel Spektrum Analizörler:
Swept-tuned olarak da nitelendirilen bu analizörler geleneksel super heterodin mantığına göre çalışırlar. İçerisindeki lokal osilatör ile belirlenen frekans aralığını tarar ve bulunduğu frekanstaki genlik bilgisi ekranda gösterilir. En önemli avantajı geniş dinamik aralık sunması ve uygulama alanının geniş olmasıdır. Ancak çalışma şeklinden dolayı aynı anda sadece tek bir frekanstaki sinyalin genliği ölçülebilir. Bu yüzden ölçülecek sinyallerin sabit ve değişmeyen olması gerekir ve değişken/transient sinyallerin ölçümü için uygun değildir.
2.    Gerçek zamanlı spektrum analizörler:
Donanımsal FFT yöntemi ile çalışırlar. Belirlenen real time bant genişliği içerisinde çok hızlı bir şekilde FFT alarak saniyede 290.000’e kadar spektrumu güncelleyebilirler. Değişken ve transient sinyallerin analizi için idealdir. Geleneksel spektrum analizörlerin yetersiz kaldığı radar ya da modern modülasyon yöntemleri gibi konularda real time analizörler tercih edilir.


 

İzolasyon Test Cihazı nedir?

Yalıtkanlık direncini direkt olarak ölçen aletlere `İzolasyon Test Cihazı` denir.
İzolasyon Test Cihazları;yüksek gerilimin üretildiği kısım ve ölçme kısmı olarak iki ana bölümden meydana gelir.

ÜRETEÇ KISMI:Eski tip
İzolasyon Test Cihazında.kollu ve yüksek gerilim üreten D.A dinamosu kullanılır.Yeni tip İzolasyon Test Cihazlarında ise alet içindeki pilin gerilimini yükselten elektronik konvertörlü devreler kullanılır.

ÖLÇME KISMI:
İzolasyon Test Cihazlarının ölçme kısmı ya analog tip yada dijital göstergelidir.

İzolasyon Test Cihazı ile nasıl ölçüm yapılır?


Meg-ohm metre olarak da bilinen bu cihazlar ile izolasyon direnci bazen terra-ohm mertebelerine kadar ölçülebilmektedir.
İzolasyon Test Cihazının çalışma prensibi toprağa olan akım kaçağını ölçmek ve bunu mega-ohm a çevirmektir. Bu yöntem ile arıza bulunabilmesi için sargı ile toprak arasında direkt bir bağlantı olması gerekmektedir. IEEE 43-2000 standardında önerilen en az izolasyon direnci 5 meg-ohm dur.

Elektrik tesisatlarında ve/veya motor ve kumanda devreleri bağlantılarında bazen kalitesiz ve arızalı klemens bant veya izalasyon sıvısı gibi malzemeler kullanılabilmektedir.Bu nedenle Elk tesisatlarına ve kumanda devrelerine enerji altına almadan önce yalıtkanlık kontrolu yapılmalıdır... Yalıtkanlık kontrolu:
1.Fazlar arası
2.Faz -nötr arası
3-Faz -toprak arası
4.Nötr toprak arası yapılır
Bu işlem içinde içinde D.A. dinamosu olan ve yüksek gerilim verebilen
İzolasyon Test Cihazı ile yapılır.
Yalıtkanlık kontrolunde aslolan "Tesisata Verilen Her 1 Volt gerilime karşı 1000 OHM luk bir direnç göstermesidir.
  İzolasyon Test Cihazı ile izolasyon : Çalışma gerilimi x 1000 ..... Ohm olması gerekir
Trifaze bir motor çalışma gerilimi 380 V x1000= 380.000 ohm luk minumum değer olmalı (Fazlar arası değer)

Diğer Makaleler
Bağlantılar Etiketler Haberdar Et
SİTE İÇERİSİNDE YER ALAN LİNKLER POPULER KONU BAŞLIKLARI FİRMAMIZLA İLGİ GELİŞMELER İÇİN
Ana Sayfa Üye Girişi
Hakkımızda Yeni Üyelik
Ürünler Servis
Kampanyalar Yardım
Haberler İletişim
Delmhorst HT Italia Fluke Networks Beha Amprobe Netes Flukebiomedical F.W.Bell Terco Robin-Amprobe Quantum Data Teseq Riken Siglent Technology Milmega Fluke FPM Fluke Calibration Brymen Lutron EUROSMC IFI
Ekle  Çıkar  

Bu İnternet Sitesinin Bütün Hakları NETES Mühendislik ve Dış Ticaret Limited Şirketine Aittir © 2010 PAŞA Bilişim ve İnternet Hizmetleri