Giriş Yap

MENÜ

Blog

TEM

28

2020
1490 nm ve 1625 nm Dalga Boylarında CertiFiber Pro Ölçüm Gücü

Fiber optik bağlantı sorunlarını giderirken, bir ışık kaynağının yaydığı gücün ölçülmesi gereken zamanlar olabilir. Multimode test için 850 nm ve 1300 nm dalga boylarındaki güç seviyeleri ölçülebilir. Singlemode test için 1310 nm ve 1550 nm dalga boylarındaki güç seviyeleri ölçülebilir. Bir süredir CertiFiber Pro da singlemode seviyelerini 1490 nm ve 1625 nm dalga boylarında ölçebilir.

İzleme Gücü

Power metre işlevi, optik ağ arabirim kartı veya harici optik ışık kaynağı gibi bir ışık kaynağı tarafından sağlanan optik gücü izlemenizi sağlar. Gücü ölçerken aşağıdaki görevler gerçekleştirilebilir:

- Milliwatt (mW), mikrowatt (µW) veya nanowatt (nW) birimli DBm cinsinden minimum ve maksimum güç seviyelerinin izlenmesi
-Referans seviyeye kıyasla güç izlenmesi
-İzleme için, oto CertiFiber modu veya bir dalga boyunu manuel olarak seçimi
-LinkWare raporları için güç ölçümlerinin kaydedilmesi

Not: Güç ölçümü yaparken test sınırlarının veya kablo tiplerinin refere edilmesi gerekmez. Power metre testinde PASS/FAIL kriteri veya desteklenen test sınırı yoktur. Test raporunda test limiti N/A gösterir.

Aşağıdaki görüntü, optik bir kaynakta bir güç ölçer ölçümü yapmak için neye ihtiyacınız olacağını göstermektedir.

Güç ölçümü yapmak için tipik bağlantı kurulumu

Güç Ölçümü

Araçlara tıklayın, Güç Ölçer/Işık Kaynağı’na tıklayın

Lambda (dalga boyu) ikonunu seçin

Ölçüm yapılmak istenen dalga boyunu seçin, 1490 nm veya 1625 nm

TAMAM’a tıklayın.

Yukarıdaki şekilde bir SimpliFiber Pro 1490/1625 nm ışık kaynağından elde edilen çıktı gösterilmektedir.

Singlemode bir ışık kaynağı kullanılıyorsa veya fiber SFP modülünün çıkışını kontrol ediyorsanız, ölçüm göstergelerinden yalnızca biri ölçülen güç seviyesini gösterecektir.

Bazı durumlarda, mevcut bir kaynağın kararlılığının doğrulanması gerekebilir. CertiFiber Pro bilinen bir referans değerinden minimum ve maksimum güç seviyelerini kaydedebilir.

Sağdaki ekranı görmek için REF’e tıklayın.

REF’e tekrar tıkladığınızda test cihazı mevcut güç seviyesini referans olarak kaydeder.

Test cihazı şimdi referansı taban çizgisi olarak kullanacak ve taban çizgisi referans değerinden minimum ve maksimum güç sapmasını kaydedecektir.

Power metre sonucunu kaydetmek için KAYDET’e tıklayın.

Test edilen fiber için Kablo Kimliğini girin, ardından TAMAM ve KAYDET’e tıklayın.

Sonucunuzu LinkWare Live veya LinkWare PC'ye yükleyin ve aşağıda listelenen test raporunu oluşturabilirsiniz.

Ölçtüğünüz kaynağın teknik özellikleri, CertiFiber Pro tarafından ölçülen gücün bu kaynak için kabul edilebilir bir aralık içinde olup olmadığını belirler.