Giriş Yap

MENÜ

Blog

EYL

10

2021
Bir endüstriyel ekipman parçalarına ayrılmadan nasıl denetlenebilir?

Endüstriyel bakımda bazen ulaşılması zor veya büyük ekipman kompleksinin derinlerindeki bileşenlere erişmek ve denetleme yapmak gerekmektedir. Türbin, ısı eşanjörü, şanzıman, motor, pompa, valf, kompresör veya boru; bakım teknisyenleri göremedikleri şeylerin tehlikeli, maliyetli ve zaman kaybettirici sorunlara neden olabileceğini bilir. Ağır endüstriyel ekipmanları parçalarına ayırmadan denetlemenin yollarını devamlı olarak aramaktadırlar.

Video denetleme boroskopları tam olarak bunun için vardır. Bakım teknisyenlerine boru, türbin, şanzıman, motor öğeleri ile dönen ekipman ve valflerin ulaşılması güç bölgelerinin içeriden görün- tülerini sunabilirler. Teknisyenler ekipmanı parçalarına ayırmadan görmek istedikleri şeyleri görebilir ve ileri düzey analiz; raporlama ve her bir varlığın ana hat ile bakım tarihini oluşturmak için hedef bölgelerin görüntülerini ve videolarını tutabilirler.

Yeni Fluke DS700 Serisi'nde olduğu gibi, videoskoplar ucunda bir görüntüleyici ve bir ışık kaynağı bulunan esnek bir proba bağlanan tablet türünde bir cihaza sahiptir. Prob, bileşendeki bir boruda veya denetleme girişinde bulunur ve kullanıcıya içeride olanların tanılayıcı bir görüntüsünü sunar. Teknisyenler videoskop kullanarak şunları denetleyebilir:

 • Boru ve bacalardaki korozyon, tıkanıklık ve blokaj
 • Türbin ve konteynerlerin iç duvarlarındaki çatlak, korozyon ve hasarlar
 • Dönen mekanizmalardaki aşınma işaretleri ve ciddi hasarlar
 • Dökümdeki hasar, çizik ve deformasyonlar
 • Gevşeyen bölgeler (vida, çivi vs.)
 • Ekipmanın iç bileşenlerinin parça numarası tespiti

Endüstriyel bir alanda dayanıklı bir videoskop edinmek belirli bir bileşende olanlarla ilgili net ve gerçek zamanlı bir görüş sunarak makinelerin çalışmama süresini ciddi oranda azaltabilir ve verimliliği artırabilir. Ayrıca, teknisyenlerin kök nedenleri daha hızlı tespit etmesine ve belgeleme için delil sunmasına yardımcı olabilir. Ekip bileşeni denetlemek, detaylı video ve fotoğraf çekmek, ardından sorunları bulmak için sonuçları görüntülemek için videoskopu kullanabilir. Sadece sorun bulurlarsa ekipmanı parçalarına ayırmaları, bakım uygulamaları ve makineyi yeniden kurmaları gerekir.

Video denetleme kameraları zaman kazandırır ve riski azaltır

Endüstriyel tesislerde, dayanıklı videoskoplar, teknisyenlerin üretimde etkisi olabilecek koşulları bulmak için borulara ve ulaşılması zor her türlü bileşene hızla ulaşmasına yardımcı olur. Bu koşullardan bazıları şunlardır:

 • Rotorlarda ve statorlarda korozyon
 • Kablo makarası ve makara yuvalarındaki çatlaklar ve korozyon
 • Sıvı kanal korozyonu, blokajlar veya çatlaklar
 • Tıkalı veya sızdıran HVAC olukları
 • Malzeme bütünlüğü

Videoskoplar denetleme süresini azalttığından, kurumlar daha sık denetleme gerçekleştirebilir ve bu sayede, sorunlar erken tespit edilebilir ve daha iyi bakım kararları verilebilir.

13 önemli endüstriyel videoskop uygulaması:

1.           Isı eşanjörleri
Videoskoplar hem üretim sırasında hem de eşanjör kullanıma geçtikten sonra ısı eşanjör borularındaki antikorozyon kaplamasının entegrasyonunu kontrol etmenize yardımcı olur.

2.           Basınç boruları ve kanalları
Petrokimyasal tesislerde yüksek ısıda ve yüksek basınç koşullarında çalışan çok sayıda basınç borusu mevcuttur. Bu boruları bir videoskopla denetlemek iç korozyonu veya boru yolunda patlamaların da dahil olduğu ciddi sonuçlara yol açabilecek bir tıkanmayı tespit etmenize yardımcı olur.

3.           Üst ısıtıcı başlığı
Üst ısıtıcı buharı, buhar borularının içindeki materyalin veya üst ısıtıcı kaplarının aşınmasına ve çatlamasına neden olabilir. Bu durumda, entegre yabancı madde tıkanıklık oluşturacak ve kazanın uzun vadede güvenli işleyişini tehlikeye sokacak şekilde birikmesine neden olabilir. Bir videoskop denetlemesi, bu koşulları kritik seviyeye ulaşmadan bulmanıza yardımcı olabilir.

4.           Kızgınlık ayarlayıcısı başlığı
Kızgınlık ayarlayıcısı genellikle buhar ısısını kabul edilebilir sınırlarda tutmak ve kazanla ilgili uzun vadeli riskleri azaltmak için üst ısıtıcının yanında bulunur. Bu nedenle, üst ısıtıcıyla aynı tıkanma, çatlama ve aşınma koşullarına maruz kalır. Bu koşullar bir videoskopla kolayca tespit edilebilir.

5.           Ekonomizör başlığı
Yüksek sıcaklıktaki duman gazından ısıyı soğurma ve duman boşaltma sıcaklığını azaltma işlemleri sırasında ekonomizör tıkanmalar, yabancı maddelerin engellemeleri ve korozyonla karşı karşıya gelir. Bir videos- kop, yaşanan artış performansı etkilemeden önce bu koşulları tespit edebilir.

6.           Su soğutmalı duvar alt başlığı
Zaman zaman buhar cebine metal parçalar düşebilir ve çamur oluşarak su soğutmalı duvarın alt başlığında tıkanmalara neden olabilir. Güçlü bir ışıklandırma kaynağına ve yüksek sıcaklıkta bile şeklini koruyan bir proba sahip bir videoskop, başlık bölümündeki tıkanmaları ve birikmeleri kolayca bulabilir.

7.           Ara ısıtıcı başlığı
Kazandaki diğer başlıklar gibi ara ısıtıcı da korozyon ve tıkanmalara maruz kalır. Videoskop başlığın etrafındaki yabancı maddeleri veya tıkanmaları tespit edebilir.

8.           Dahili ve harici ısıtma boru hattı
Bir videoskop, dahili ve harici ısıtma boru hattının içindeki iç duvar korozyonunu ve çatlamaları kontrol etmek için kullanılabilir. Prob destek borusu boru dirseklerinden geçebilecek esneklikte olmalıdır.

9.           Buhar makinesinin büyük eksen merkez deliği
Eksen fişi çıkarıldıktan sonra videoskop probu eksen yuvasına takılarak tankın iç duvarındaki korozyon ve aşınmaları denetlenebilir.

10.         Buhar türbini iç kısım
Buhar türbininin iç duvarındaki korozyon, çatlama ve diğer hasarları denetlemek için gözlem yuvasına bir videoskop probu yerleştirilebilir.

11.         Parça dökümleri
Videoskop, parça dökümlerinin kalitesini kontrol etme amaçlı denetlemeler için değerli bir araçtır. Seçtiğiniz videoskopun çeşitli boyut ve şekillerdeki parçalara kolayca yerleştirilebilecek kadar küçük bir çapa ve esnekliğe sahip bir probu olduğundan emin olun. Ayrıca derin, kör veya dirsekli deliklerin, çiziklerin ve aşırı malzeme birikiminin görülmesini kolaylaştıran yüksek çözünürlükle bir görüntüleyici ve görüntüleme ekranı seçin.

12.         Su ve kanalizasyon altyapısı
Belediye bakım çalışanlarını videoskoplarla donatmak kanalizasyon ve su hattı altyapı denetlemelerinin hızını ve kalitesini artırabilir. Bu uygulamalar için en önemli videoskop gereksinimleri arasında su geçirmez bir prob, dijital yakınlaştırma becerileri ve birkaç metre uzunlukta bir prob bulunur.

13.         Parça numaraları
Yerinin değiştirilmesi gereken iç bileşenlerin parça numaralarını bulun ve tanımlayın; ekipmanı parçalarına ayırmadan parçayı sipariş edin.

Daha detay bilgi edinmek için ilgili ürünleri inceleyebilirsiniz.
Fluke DS701
Fluke DS703 FC