Giriş Yap

MENÜ

Blog

TEM

24

2020
Dijital Multimetre Güvenliği Kılavuzu

Kaliteli bir dijital multimetrenin, zorlu koşullarda ikinci sınıf bir modele göre daha iyi performans göstereceği yadsınamaz bir gerçektir. Üst düzey bir araç, çalışma ortamınıza uyum sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güvende olmanıza da yardımcı olur. Multimetrenizi kullanmaya başladığınızda çalıştığınız her ortamda güvende kalmaya devam etmeniz çok önemlidir. Multimetrenizin kullanımının güvenli olduğundan her zaman emin olun.

Elektrik parametreleri nelerdir?

Elektrik kullanan veya taşıyan her varlığın bir dizi elektrik parametresi vardır. Bunlar, belirlenen profesyonel ekipler tarafından belirtilen standartlarla uyumlu CAT değerleri ve Giriş Koruma kodları (IP kodları) gibi değerler ve kodlardır. Bir varlığın elektrik parametrelerini anlamak, bu varlığı performans açısından nasıl test edeceğinizi ve hem varlığı hem de kendinizi (ve etrafınızdakileri) nasıl güvende tutacağınızı anlamanıza yardımcı olur. Bazı elektriksel parametre örnekleri arasında empedans, kalkış akımı, güç faktörü ve gerilim düşmesi yer alır.

Multimetre CAT değerleri nelerdir?

Dijital multimetreler farklı elektrik parametreleri için sınıflandırılmış olarak sunulur, bu nedenle seçtiğiniz ölçüm cihazının bağımsız bir laboratuvar tarafından test edildiğinden ve ölçümleriniz için güvenli olduğundan emin olmak için uygun CAT değerlerini, IP kodlarını ve bağımsız doğrulama sembollerini kontrol etmeniz gerekir.

Doğru Aşırı Gerilim Kurulum Kategorisi değerine (CAT II, CAT III veya CAT IV) karar verirken, her zaman kullanabileceğiniz en yüksek kategori için sınıflandırılmış bir araç belirlemeyi ve bu durumlara uygun veya bu durumların üzerinde bir gerilim değeri seçmeyi unutmayın. CAT sınıfı ölçüm cihazları, ölçüm cihazının içinde ark parlaması oluşma olasılığını en aza indirmek veya azaltmak için tasarlanmıştır. Değerler genellikle giriş jaklarının yanında bulunur.

Bunun önüne geçmek için 480 V bir elektrik dağıtım besleyici panelini ölçmeye hazırlanıyorsanız en az CAT III-600 V sınıfı bir ölçüm cihazı kullanmanız gerekir. Bu durumda CAT III-1000 V veya CAT IV-600 V da kullanılabilir.

Ölçüm Kategorisi

Açıklama

Örnekler

CAT IV

Elektrik tesisatı bağlantısı ve açık alanda kullanılan her türlü iletkende üç faz

Yalnızca devreyi besleyen elektrik tesisatı transformatörüyle sınırlıdır

››50 kA kısa devre akımı

"Tesisat kaynağı" düşük gerilimli bağlantının (servis girişi kabloları) elektrik tesisatına kazandırıldığı yerdir.

Elektrik ölçüm cihazları, primer aşırı akım koruma ekipmanı.

Dış giriş ve servis girişi, direkten binaya servis indirme, ölçüm cihazı ile panel arasında çalışma

Müstakil binaya havai hat, kuyu pompasına yeraltı hattı

CAT III

Tek fazlı ticari aydınlatma dahil üç fazlı dağıtım

‹50 kA kısa devre akımı

Ana şalter veya çok fazlı motor gibi sabit tesisatlardaki ekipman.

Endüstriyel tesislerdeki bara ve besleyiciler.

Besleyiciler ve kısa branşman devreleri, doğrudan dağıtım panellerinden beslenen cihazlar.

Daha büyük binalarda aydınlatma sistemleri.

Servis girişine kısa bağlantılı cihaz prizleri

CAT II

Tek fazlı prize bağlı yükler.

‹10 kA kısa devre akımı.

Cihazlar, portatif araçlar ve diğer ev cihazları ve benzer yükler.

Priz ve uzun branşman devreleri.

 -CAT III kaynağına 10 metreden (30 fit) daha uzak prizler.

 -CAT IV kaynağına 20 metreden (60 fit) daha uzak prizler.

 

İki basamaklı IP kodları, ölçüm cihazınızın toza ve suya karşı ne kadar dayanıklı olduğunu gösterir. Hangi boyutta toz parçacıklarının dışarıda tutulacağını ve multimetrenin suda ne kadar derine batırıldığında çalışmaya devam edebileceğini ayrıntılı olarak gösterir.

Katılar için giriş koruma seviyeleri

Seviye

Nesne Boyutu

Karşısında Etkili Olduğu Durumlar

0

Nesne boyutu

Koruma yok

1

>50 mm

Gövdenin herhangi bir geniş yüzeyi

2

>12,5 mm

Parmaklar veya benzer nesneler

3

>2,5 mm

Araçlar, kalın teller

4

>1 mm

Taneli nesneler. Çoğu kablo, vida vb.

5

Toz korumalı

Tamamen önlenmemiştir ancak yeterli çalışmayı engellememelidir

6

Toz geçirmez

Toz girmez. Toza Dayanıklı


IP değerinin ikinci basamağı suya karşı koruma seviyesini belirtir.

Su için giriş koruma seviyeleri

Seviye

Karşısında Korunduğu Durumlar

Ayrıntı

0

Korumasız

 

1

Su damlaması

Dikey olarak düşen su. Zararlı etkisi yoktur

2

Damlayan su, 15° eğim

Dikey olarak düşen su. Birim normal konumundan 15°'ye kadar eğildiğinde zararlı bir etkisi yoktur

3

Su püskürmesi

60°'ye kadar püskürme şeklinde düşen su. Zararlı etkisi yoktur

4

Su sıçraması

Herhangi bir yönden su sıçraması. Zararlı etkisi yoktur

5

Su jetleri

Herhangi bir yönden nozül tarafından atılan su. Zararlı etkisi yoktur

6

Güçlü su jetleri

Herhangi bir yönden güçlü su jetleri ile nozül tarafından atılan su. Zararlı etkisi yoktur

7

1 m'ye kadar suya dalma

30 dakika boyunca 1 m'ye kadar suya dalma 30 dakika boyunca 1 m'ye kadar su geçirmez

8

1 m'den daha derine dalma

Sürekli dalma

 

Fluke olarak, limitlerini zorlayarak ürünlerimizin güvenliğini test ederiz. Test ekibi ünitenin arızalanmadığından emin olduğunda ürün üretime girebilir. Hedefimiz, Fluke dijital multimetrenin en zorlu gerçek dünya koşullarına art arda dayanabilmesini sağlamak ve siz kullanıcılarımızı her gün güvende tutmaktır. Ayrıca yukarıda belirtilenleri karşıladığımızdan emin olmak için ürünlerimizi bağımsız testlerden geçiririz.

Multimetre güvenlik önlemleri nelerdir?

Multimetreyle ölçüm yapmadan önce ilk olarak cihazı gözle kontrol etmeniz gerekir. Ölçüm cihazında, test problarında ve aksesuarlarda fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin. Tüm tapaların güvenli bir şekilde oturduğundan emin olun ve açıkta metal veya muhafazada herhangi bir çatlak bulunmamasına dikkat edin. Hasarlı bir ölçüm cihazını veya hasarlı test problarını asla kullanmayın.

Gözle kontrol ettikten sonra multimetrenin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Asla varsayımlarınızla hareket etmeyin. Ölçüm cihazınızın düzgün çalıştığını doğrulamak için Fluke PRV240 gibi bilinen bir gerilim kaynağı veya doğrulama ünitesi kullanın. Bu bir NFPA70E (ABD) ve GS38 (Avrupa) gerekliliğidir.

Elektrikle çalışmak daima risk taşır. Bu tehlikelerin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olun ve herhangi bir ölçüm yapmaya başlamadan önce uygun önlemleri alın. Geçici aşırı gerilim, ark parlamaları veya ark patlamaları gibi ani dalgalanmalar olma olasılığına dikkat edin.

  1. Her zaman bir devreyi kesin bir şekilde deşarj etmek için gerekli adımları atana kadar bir devredeki tüm elektrikli bileşenlerin güç aldığını düşünün. İnsan vücudu bir elektrik devresinin parçası haline geldiğinde elektrik çarpması meydana gelir. Elektrikli ortamlarda çalışırken vücudunuzun konumuna dikkat edin.
  2. Her durumda doğru kişisel koruyucu ekipmanı (PPE) kullandığınızdan emin olun. Bu, hem vücut üzerindeki (örn. eldiven, başlık) hem de vücut çevresindeki (örn. yalıtımlı kauçuk paspaslar) ekipmanları ifade eder. 50 V değerinden yüksek enerji verilmiş ve açıkta bulunan elektrik devreleriyle veya bu devrelerin yakınında çalışırken bu ekipmanlar gereklidir.
  3. Açıkta ve enerji verilmiş ekipmanlar üzerinde veya yakınında çalışırken asla tek başınıza çalışmayın. Güvende olun ve hem sizin hem de iş ortağınızın ortamınız hakkında bilgisi olduğundan emin olun. Mümkünse nemli veya rutubetli ortamlarda ölçüm yapmayın ve etrafınızda atmosferik tehlike (örn. yanıcı toz veya buhar) olmadığından emin olun.
  4. Son olarak, görsel uyarılar için dijital multimetrenin ekranını takip edin. Test problarındaki güvenli olmayan gerilimler (30 V veya üzeri) gibi düzensizlikler konusunda kullanıcıları uyarabilir.