Giriş Yap

MENÜ

Blog

EKİ

23

2019
Fluke MDA-550 Motor Drive Analyzer (Motor Sürücü Analiz Cihazı) ile motor sürücü sorun giderme

Motor sürücüleri. Bunlar her yerde karşınıza çıkabilir ve motorun hızını, uygulamanın ihtiyaçlarına uygun hale getirmek için çok önemlidir. Değişken hızlı sürücüler (VSD), değişken frekanslı sürücüler (VFD) ve ayarlanabilir hızlı sürücüler (ASD) olarak da bilinen motor sürücüleri; fanlar, pompalar, kompresörler ve diğer motor tahrikli ekipmanlarda önemli bir perde arkası bileşenidir.

Küresel bir ticari soğutma ve ısıtma sistemleri, hidrolik ve motor sürücüsü üreticisi olan Danfoss, Danimarka'nın en büyük sanayi şirketlerinden ve işverenlerinden biridir. Efsanevi ve yenilikçi Mads Clausen tarafından kurulan 50 yıllık şirket, tüm dünyada milyonlarca motor sürücü kurulumu yapmıştır. Danfoss, yakın zamanda yeni Fluke MDA-550 Motor Drive Analyzer (Motor Sürücü Analiz Cihazı) ürününü test etmek için Fluke ile iş ortaklığı kurdu.

Danfoss Drives bölümünün Teknoloji Geliştirme Grubu'nda Proje Müdürü olan Norbert Hanigovszki'ye, sahadaki motor sürücü uygulamalarında sorun giderme ve destekleme işlemlerindeki uzmanlığıyla yardım etmesi için sıklıkla ihtiyaç duyuluyor. 16 yıldır şirkette çalışan Hanigovszki, elektrik mühendisliği alanında lisans ve lisansüstü diplomasına, ayrıca EMC (Elektromanyetik Uyumluluk) ve güç elektronikleri alanında doktora diplomasına sahip.

Hanigovszki, "Günümüzde bir servis çağrısı için bir sahaya gittiğinizde nereye bakacağınızı veya araştırmaya nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyorsanız muhtemelen yanınızda bir multimetre, bir osiloskop ve bir güç analiz cihazı götürürsünüz" diyor. "Bunların yanında deneyimlerinizden elde ettiğiniz özel bir bilgi birikiminizin de olması gerekir."

Fluke MDA-550 Motor Drive Analyzer (Motor Sürücü Analiz Cihazı) ile daha az cihaz taşıyın ve daha fazla işlem yapın

Hanigovszki, "Yalnızca tek bir cihaza ihtiyacınız olduğundan dolayı, motor sürücü analiz cihazı pek çok şeyi değiştiriyor" diyor. "Derinlemesine sorun giderme işlemi için yeterli performans sunuyor; ayrıca şemalar ve talimatlar sayesinde de cihazdan yardım alabiliyor olmanız da diğer bir avantaj."

"Bir sihirbaz gibi. Ölçmek istediğiniz bilgileri gösteriyor. Örneğin sürücü çıkışının gerilimini ölçmek istiyorsanız cihaz, tam o noktanın ölçümü için önceden ayarlanıyor."

MDA-550; sürücü girişi, DC barası - dalgalanma, sürücü çıkışı, motor girişi ve motor şaft gerilimi dahil olmak üzere tüm temel testler için yönlendirici talimatlar içerir. Teknisyen bir test seçtiğinde:

  • Gerilim ve akım görselleri gösterilir ve değişken frekanslı sürücüye bağlanma işlemini kolaylaştırmak için adım adım yönergeler sağlanır
  • Önceden ayarlanmış ölçüm profilleri, seçilen test prosedürüne bağlı olarak verileri toplar ve karmaşık yapılandırma işlemlerine ihtiyacı azaltır
  • Dahili rapor yazma özelliğiyle tüm teknisyenler profesyonel raporları bulunduğu ve bırakıldığı haliyle oluşturabilir.

"İş bitirici uygulama" nedir?

Hanigovszki, tüm motor sürücü analiz testlerinin önemli olduğunu ancak kendisine göre Fluke MDA'daki "iş bitirici uygulama"nın motor yataklarındaki elektriksel deşarjı kontrol edebilen motor şaft gerilimi test işlevi olduğunu belirtiyor.

"Sorun giderme işlemi için hem nitel hem de nicel bir bakış açısıyla yataktaki deşarjı analiz etmeniz gerekir" diye ekliyor. "Bu, deşarjın büyüklüğünü görmek istediğiniz anlamına gelir çünkü deşarj ne kadar büyükse vereceği hasar da o kadar fazla olur. Ancak deşarjın ne sıklıkla meydana geldiğini de bilmeniz gerekir çünkü ne kadar sıklıkla meydana gelirse hasar da o kadar artar veya yataklar da o kadar hızlı eskir."

Hızlı dönen bir motor şaftını ölçmek zor ve riskli olabilir. MDA-550'nin şaft gerilim probu, küçük bir iletken fırça kullanarak motor şaftlarına elektriksel bağlantılar yapmanın güvenli ve kolay bir yolunu sunar. MDA-550'ye özgü olan bu test, menüden doğrudan ulaşılabilir önceden ayarlanmış bir test rutini içerir, topraklama işlemi ve gerilim ile akıma bağlanmayı eksiksiz olarak gösterir

"Motor sürücü analiz cihazının benzersiz yanı, hem nitel hem de nicel analize olanak sağlamasıdır; böylece hem kaç kez deşarj olduğunu hem de deşarjın genliğini bilebilirsiniz. Ayrıca her osiloskopta olduğu gibi motor yatağı sorunlarını hızlı bir şekilde gidermek için dalga biçimini görebilirsiniz."

Harmonik analizinin önemi

Hanigovszki, yalnızca sürücünün dışından motora doğru gerçekleşen olaylara değil, sürücünün ızgara tarafına ve sürücünün besleme ızgarasına nasıl etki ettiğine de bakılması gerektiğini vurguluyor.

Motor sürücü analiz cihazı, sürücü girişinde harmonik analiz işlemi gerçekleştirebilir. Motor sürücüleri, diğer elektrikli cihazlarda sorunlara neden olabilecek harmonik bozulmalara yol açabilir.

Hanigovszki, "MDA 550 ile, ızgarayı harmoniklerle aşırı yüklediğiniz durumlarda sizi göstergelerle uyaran bir aracınız oluyor. Harmonikler genel olarak güç elektroniklerinin ikincil etkisidir" diyor ve ekliyor: "Çünkü güç elektronikleri, şebeke elektriğinden sinüzodial olmayan akım çekmeye eğilimlidir ve analiz cihazı, ızgara üzerindeki etkiyi değerlendirmek için kullanılabilir."

Raporları kolayca oluşturma imkanı

Fluke MDA-550, dahili rapor oluşturucu sayesinde kolayca veri toplamanıza, test raporları oluşturmanıza, ayrıca 100 adede kadar son ekranı saklamanıza ve yeniden oynatmanıza olanak sağlar.

Hanigovszki, "Sahada çalışırken yalnızca kısa bir süre görünüp kaybolan bir hata gördüğünüzde 'Keşke bu hatayı yakalayabilseydim veya kaydedebilseydim' diyeceğiniz durumlarla karşılaşabiliyorsunuz." diyor. "Ancak bu cihazla bu işlem oldukça kolay. "Tekrar oynatma düğmesine basmanız yeterli; daha sonrasında araştırma için dikkatinizi çeken şeyi gördüğünüz zamana geri dönebiliyorsunuz."

Bu cihazı kullanabilecek teknisyenler hakkında konuştuğumuzda Hanigovszki, cihazda bulunan, teknisyenlerin motor sürücülerini doğru bir şekilde ölçmesine yardımcı olacak sihirbazlar ve şemalar sayesinde bu cihazı kullanacak teknisyenlerin sürücüler konusunda uzman olmalarının şart olmadığını belirtiyor.

Hanigovszki, "Cihaz, ölçüm işlemini gerçekleştirmek için zaten ayarlı" diyor ve ekliyor: "Bu yüzden zaman ölçeği de seçilen ölçüm türü için doğru olacaktır. Bu, motor sürücüsü uzmanı olmayan teknisyenler için faydalıdır."