Giriş Yap

MENÜ

Blog

OCA

10

2022
Kablosuz Test Araçları Endüstriyel Tesislerde Yüksek Gerilimin İyileştirilmesine Yardımcı Oluyor

Örnek Olay İncelemesi 


Araçlar: Fluke Connect™ Uygulaması                                            
Fluke v3000 FC Kablosuz AC Gerilim Modülü
Fluke a3001 FC Kablosuz iFlex® AC Akım Modülleri
Fluke v3001 FC Kablosuz DC Gerilim Modülü
Fluke iFlex i2500-10 Esnek Akım Probu
Operatörler: Linamar Corporation Gelişmiş Sistemler Grubu
Uygulamalar: Gerilim ve akımın kablosuz olarak izlenmesi
                        Endüstriyel ortamda üç fazlı motorları izleme
"Tabletimde çalıştırdığım Connect Uygulamasıyla verilerin grafiğini görüntüleyebilmeyi ve aralarındaki ilişkiyi görebilmeyi seviyorum. Bu cihazlara bağlanıp sonraki analizler için verileri de saklayabiliyorum."

Frank Hasenfratz, 1955'te Macaristan'da zorunlu askerlik görevine çağrıldığında Budapeşte'deki bir motor yapım işletmesinde stajyer makinist olarak çalışıyordu. Bir yıl sonra, önce Avusturya'ya geçti, ardından da İtalya üzerinden Fransa kıyılarına vararak buradan Atlantik Okyanusunu geçecek bir gemiye bindi.1964'e kadar Ontario, Kanada'da oturan Hasenfratz, teknik eğitiminden yararlanarak kendi işini kurdu. Bodrum katına bir metal torna tezgahı kuran Frank, metali işleyerek ısıtmak için eşinin fırınını kullandı. Şirketi Linamar, şu anda dünya genelinde 45 üretim tesisine sahip. Yönetim kurulu başkanı Hasenfratz ise artık bir milyarder.
Merkezi Toronto'nun batısında küçük bir şehir olan Guelph'te bulunan Linamar milyar dolarlık bir şirket ve Kanada'nın ikinci en büyük otomobil parçası üreticisi. Odak noktası makineyle hassas işleme olan Linamar'ın pek çok ürünü arasında Dodge Viper ve Chevrolet Corvette için motor blokları da bulunuyor. Adı, kurucunun kızlarının ve eşinin adlarından (Lin-da, Na-ncy ve Mar-garet) türetilen Linamar, çoğu motor ve şanzımanın makineyle işlendiği Guelph bölgesinde şu anda en geniş üretim kapsamına sahip.
Guelph Operasyonları
Guelph'teki 25 tesisin güvenli ve verimli şekilde çalışmasını sağlamak, 17 yaşında Linamar'da işe başlayarak üniversite eğitimi sırasında da görevini sürdüren elektrik mühendisi Leigh Copp'un önderliğindeki ekibin sorumluluklarından biri. Linamar'ın Gelişmiş Sistemler Grubu Mühendislik ve İş Birimi Müdürü olan Copp, otomasyon sistemleri tasarlayıp geliştiren, elektrik sistemlerindeki ve elektronik aletlerdeki sorunları gideren, proses kontrollerini yapan ve sistemlerin kumanda ve kontrol işlemlerini yürüten 38 kişilik bir ekibi yönetiyor. Bu görevin doğası gereğince, tesisteki tüm sistemlerin güvenliğine ve sürekli olarak değerlendirilmesine titizlikle önem veriliyor. Copp, grubunun çalışmaları hakkında şu sözlerle espri yapıyor: "Bizde garanti hiç bitmez". "Ama bazı işlerde, şirket dışındaki en düşük teklifi veren rakiplerle de mücadele etmemiz gerekiyor."
Copp'un ekibine son atanan iş, Linamar'ın tesislerinden birindeki uyarıcı enerjide ark parlaması riskini azaltma projesiydi. "Tıpkı bizim şirketin büyüklüğündeki diğer üreticiler ve pazarımızdaki istasyonlarda olduğu gibi tesislerimizde yaklaşık 3000 ile 5000 KVA arasında dağıtım panolarımız var," diyor Copp. "Yani Kanada'da ağırlıklı olarak 600 volt kullanıyoruz. Dolayısıyla, dışarıda 3000 - 5000 KvA bir transformatör ile 5000 amp elektrik panosuna gelen 5000 (amp) bara sistemimiz mevcut." Buradaki sorun, standart şalter ve havalandırmalı panoların arka dayanıklı olmaması nedeniyle güvenlik bakımından büyük risk oluşturmasıydı. "Bu, eski Kategori 4 sınırlarına göre 5 kat daha yüksek bir risk olduğundan dolayı uygun KKE de yok," diyor Copp. "Bu yüzden oldukça endişeliydik ve bu durumu nasıl iyileştirebileceğimize yönelik alternatifler aramaya başladık."
Elektrik Panosundaki El Bombası 
Sorun sinyali alınan bir olayda, dışarıdaki bir contanın arızalanması nedeniyle muhafazadan içeriye sızan yağmur suyu yavaş yavaş panonun içine dolarak baranın arıza yapıp patlamasına neden oldu. "Pano dışarıda olduğu için yakınında hiç kimse bulunmuyordu, ama olayın tam anlamıyla panonun içine bir el bombası konmasından hiçbir farkı yoktu," diyor Copp.
Copp'un ekibi sistemi detaylı olarak inceledi ve yüksek uyarıcı potansiyelinin yüksek risk olarak değerlendirildiği değerin çok üzerinde olduğunu tespit etti. Santimetre kare başına 190-212 kalori arasında olan değer, tipik olarak kullanılan en ağır KKE sınıfı için kabul edilebilir güvenlik eşiğinin 4-5 kat üzerindeydi. Bu durum, Copp ve ekibini tesise gelen besleme hatları çevresinde bir yüksek gerilime karşı koruma sistemi tasarlayıp kurmaya yöneltti. Yerel elektrik şebekesinden gelen bu 13.800 kV besleyiciler şimdi transformatöre gitmeden önce standart bir 15 kV yüksek gerilim sigortasından geçiyor. Akım sınırlayıcı sigortalar, arıza akımı tehlikeli seviyeye ulaşmadan önce bir döngünün dörtte biri süre içinde tepki veriyor. Ne var ki, bu yüksek gerilim sigortaları yeterince hızlı tepki vermiyor, "Sigortalı yalıtım anahtarımızdan yukarı yönde hareket ediyor ve ek bir koruma noktası oluşturuyor," diyor Copp.
Ayrıca, sigortalara kapalı bir kasada yüksek teknolojili bir şalter olan yüksek hızlı çok hatlı bir devre kesici de ilave edildi. Copp sözlerine şöyle devam ediyor: "Transformatörün birincil ve ikincil taraflarındaki akımı izliyoruz ve bu iki akımın oranı ile bireysel mutlak değerlerini gördüğümüz bir koruma farklılık değeri tablosu oluşturuyoruz". "Bu şekilde, transformatör oranlarını aşmadığımdan emin olabiliyorum. Bu oran, her zaman transformatörün dönüş oranı olmalı. Bunun aksi bir durum, bir arızanın olduğunu gösteriyor ve devre kesiciyi açabiliyoruz." Yeni ekipman, akım seviyelerini eski kategori derecelerini kullanan kategori 2'ye veya 3'e çekiyor ya da bakım çalışanlarını korumak amacıyla pratik KKE'nin kullanılabildiği bir seviyeye getiriyor.

Fluke Connect™: Kestirimci Bakım Artık Daha Kolay
Uzaktan izleme uygulamalarının önemli güvenlik özelliklerinin yanı sıra, verileri test edilen ekipmanla alıp kaydettiğinizde kestirimci bakım programı da kolaylaşıyor. Bir akıllı telefon uygulaması ile pensler, multimetreler ve termal görüntüleme cihazları gibi bağlantılı araçlar içeren Fluke Connect™ sisteminde bir ekipman kayıt özelliği de bulunur.
Fluke müşterilerinin daha hızlı ve akılcı bir şekilde çalışabilmeleri için geliştirilen Fluke Connect™ EquipmentLog, ekipman durma sürelerini kısaltmaya ve maliyetleri azaltmaya yardımcı olabilir. Kullanıcılar her nesne için nesne açıklamasını ve konumunu içeren bir klasör oluşturur. Zaman içinde bu nesne için alınan tüm ölçüm verilerini de depolayarak bakım teknisyenlerinin önceki kontrollerle yan yana karşılaştırma yapmalarını mümkün kılar. Böylece hız kazanan trendler kolayca belirlenerek bakım yapılması gereken durumlar tespit edilebilir. Bu, ekipmanınızın daha uzun süre çalışmasını sağlar,zaman ve para kazandırır ve planlanmamış durma süresi riskini azaltır.
Fluke Connect'in ShareLive video çağrısı adındaki bir başka özelliği, teknisyenlerin incelenen bölgeyi terk etmeden kritik verileri anında iletmelerini, yanıt ve diğer iş onaylarını almalarını sağlar.
“Oyunun kurallarını değiştiren” Kablosuz Araçlar
Yüksek uyarıcı enerjinin bulunduğu alanlardaki elektrik panolarında ya da Linamar'ın ark parlamasını önleme projesi gibi önleyici bakım projelerinde çalışırken Copp ve ekibi en yeni kablosuz test araçlarını kullanıyor. Söz konusu yüksek gerilim çalışması olduğunda Copp bu bağlantılı araçları teknisyenleri tehlikeli elektrik yüklü alanlardan uzak tuttuğu ve gerçek zamanlı veriler sağladığı için "oyunun kurallarını değiştiren araçlar" olarak adlandırıyor.
Örneğin, tesis genelinde kullanılan üç fazlı motorlar kablosuz pens metreler asıldıktan sonra kullanım sırasında izlenebiliyor. Android telefonuna Fluke Connect™ uygulamasını yükleyen Copp, iFlex cihazlarıyla donatılmış Fluke ac ve dc penslerini kullanıyor. "Bu şekilde, cihazları açıyorum, kapıyı kapatıyorum, makineyi çalıştırıp telefonumla bağlantı kuruyorum, ardından karşısına geçip makine çalışır durumdayken kapı güvenli bir şekilde tamamen kapalı bir halde gerilimi ve akımı izleyebiliyorum."
Kanada'daki ticari, endüstriyel ve devlet kurumlarıyla bakım programları üzerinde çalışmalar yapan mühendis, yazar ve danışman Ken Bannister'a göre bu tip bir yaklaşımı bakım işlemlerinde uygulamak (sorunları ekipman çalışır durumdayken gidermek), endüstriyel prosesleri kesintiye uğratmadan yürütmek bakımından ideal bir senaryo.

İş Hacmini Koruma
"Üretim tesisinde kilitlemeye gerek kalmadan, ekipmanı kapatmadan ve iş hacminden kayıp vermeden ekipmanla ne kadar çok şey yaparsanız o kadar iyidir," diyor Bannister.
Fluke Connect™ sisteminde, entegre bir test ve ölçüm platformunda Bluetooth Düşük Enerji (BLE) teknolojisinden, endüstriyel ağ şebekesinden ve bulut bilgi işlemden yararlanan kablosuz bağlantılı test ve ölçüm araçlarının sayısı giderek artıyor. Platform, veri toplayarak verimlilik ve üretkenliği  (ve veri doğruluğunu) artırmayı hedefliyor. Birçok araçtan alınan tüm verileri tek bir yerde toplama özelliği ise Fluke Connect™ gibi bir uygulamanın diğer avantajlarından biri. Veriler tarihe ve ekipmana göre kaydediliyor ve kolaylıkla paylaşılabiliyor.
"Vakum tüplü osilatöre bakıyordum. Aynı anda hem filament gerilimini hem de akımı izliyordum. Kabindeki değer radyo frekansında 15.000 volttu ve bu çok tehlikeli bir seviye. Bu alandan bir buçuk metre uzakta olmanız gerekir," diyor Copp.
"Birkaç cihazı aynı anda izlerken cihazları gözle takip etmek ve aralarındaki ilişkiyi yakalamak bayağı zor. Tabletimde çalıştırdığım Connect Uygulamasıyla verilerin grafiğini görüntüleyebilmeyi ve aralarındaki ilişkiyi görebilmeyi seviyorum. Bu cihazlara bağlanıp sonraki analizler için verileri de saklayabiliyorum."
Linamar, endüstriyel ticaret arenasında kadın teknisyenlerin sayısını artırmak amacıyla bilinçli bir çalışmayla yürütülen, yedi genç kadının katıldığı güçlü bir stajyerlik programıyla sorun giderme ve teknik bakım ekibini kurmaya devam ediyor.Bu genç çalışanlar için telefon uygulamalarını ve yüksek teknolojili araçları kullanmak bir çocuk oyuncağı. "Anında kavrıyorlar," diyor Copp. Elbette, genç teknisyenler teknolojiyle içli dışlı olduklarından dolayı hiç sıkıntı yaşamıyorlar. Ayrıca, bağlantılı sistemler ve geliştirilmiş arabirimlerle olayı kavramak için uzman olmanıza da gerek yok.