MENÜ

Blog

EYL

14

2023
Ripple Testi – Kuplaj ve Dekuplaj

Kuplaj ve dekuplaj, bir dalgalanma sinyalinin DC hattına nasıl uygulandığını ve ortaya çıkan bozulmanın DC kaynağından nasıl ayrıldığını açıklar.

Kuplaj Metodu

Farklı birleştirme yöntemlerinin (endüktif, kapasitif, doğrudan) artıları ve eksileri vardır. Ripple NX, transformatörlerin EUT'un besleme hatları (DC) üzerindeki dalga sinyalini (AC) bağladığı endüktif kuplajı kullanır. Ripple NX transformatörleri, geniş bir frekans aralığını kapsayan ve yüksek verimlilik sunan, dalgalanma uygulaması için özel olarak tasarlanmıştır.

Ripple NX için, aşağıdaki test kurulum şemasında gösterilen önemli avantajları nedeniyle transformatör bağlantısını seçtik:
 

Ripple NX'in yüksek ve alçak gerilim tarafları arasındaki elektriksel izolasyon çok önemli bir güvenlik avantajı sunuyor. Yüksek gerilim tarafındaki aşırı gerilim veya aşırı akım olaylarının alçak gerilim tarafındaki kullanıcının erişebileceği parçalara yayılmamasını sağlayarak elektrik çarpması veya diğer tehlike riskini azaltır. Ek olarak, bu izolasyon daha küçük amplifikatör izolasyon voltajının kullanılmasına izin verir, bu da maliyet ve boyut azalmalarına yol açabilir. Bu izolasyon özelliğinin uygulanması, genel tasarım verimliliğini artırırken güvenliği artırmaya hizmet eden kritik bir mühendislik kararıdır.

 

Bir test sisteminde endüktif birleştirme yönteminin kullanılması, doğrudan birleştirmeye göre önemli avantajlar sunar. Test edilen bileşenin DC besleme akımının amplifikatörden akmaması, gerekli amplifikatör gücünü ve sistemin genel boyutunu azaltır. Bu, ölçüm sisteminden DC öngeriliminin kaldırılmasının doğrudan bir sonucudur. Ek olarak bu yöntem, amplifikatör konfigürasyonlarındaki dengeleme akımlarını azaltarak daha kompakt ve verimli bir test sistemi sağlar. Ayrıca bu yaklaşım, sistemin daha geniş bir frekans aralığında ve daha az güç tüketimiyle çalışmasına olanak tanır. Genel olarak endüktif bağlantı, hem uygun maliyetli hem de yüksek performanslı üstün bir test çözümü sunar.

 
Doğrudan bağlantı ve Transformatör bağlantısı
10 kW dalgalanma gücüne sahip 1000 A / 1000 V konfigürasyonu için sistem boyutunun karşılaştırılması.

DC Kaynağın Dekuplajı

Dalgalanma rahatsızlığı yaratırken, hepsinin EUT tarafına doğru gitmeyeceğini dikkate almak önemlidir. Yüksek kaliteli dalgalanma jeneratörleri, DC kaynak tarafındaki dalgalanmanın etkilerini en aza indirmek için bir ayırma elemanı kullanır. Bu doğru şekilde yapılmazsa, DC kaynağının çıkış kapasitörlerinden yüksek dalgalı bir akım akabilir ve bu da kapasitörlerin bozulmasına yol açabilir. Ayrıca, DC kaynağının regülasyonu bozulabilir ve DC geriliminin bozulmasına ve kaynağın istenmeden kapatılmasına neden olabilir.
 
Bu sorunu çözmek için Ripple NX, çok düşük iç dirence ve kayıplara sahip, yüksek kaliteli kapasitörlerle inşa edilmiş 10 mF'lik bir kapasitör bankası içerir. Bu, mevcut dalgalanma voltajının ve akımın maksimuma çıkarılmasını sağlarken, entegre ön şarj ve iki yedek deşarj devresi ile güvenlik garanti edilir. Ripple NX ile dalgalanma testinizin DC kaynağınıza zarar verme riski olmadan etkili ve güvenli bir şekilde yürütüldüğüne güvenebilirsiniz.