Giriş Yap

MENÜ

Blog

KAS

03

2021
Yavaş Sızıntı Durumunda Basınç Kalibrasyonu Nasıl Gerçekleştirilir? (Basınç Kalibrasyonu.01)

Basınç kalibrasyonu, işlemleri optimize etmeye ve tesis güvenliğini sağlamaya yardımcı olan proses kontrolü sistemleri için genellikle kritik bir faktördür. Basınç enstrümantasyonu neredeyse her proses tesisinde gerçekleştirilir ancak enstrümantasyonun düzgün kalibre edilmesi zorlayıcı bir süreç olabilir. Basınç kalibrasyonu yönteminizi geliştirecek özellikler sunan yeni Fluke 729 Otomatik Basınç Kalibratörü, proses teknisyenlerinin ihtiyaçları dikkate alınarak sıfırdan tasarlanmıştır.

Düzgün bir basınç kalibrasyonu işlemi için güvenilir ekipmanlar ve konektörler gerekir. Sızıntı yapan bir basınç kaynağı olması durumunda, güvenilir bir değerin okunabileceği kadar uzun bir süre boyunca basıncı kalibrasyon noktasında stabil tutmak kolay olmayabilir. Yavaş sızıntılar, teknisyenlerin bir pompadan uygulanan basınca sürekli olarak ayarlama ve ince ayar yapmasını gerektirir. Bu da sistemin stabil olmasını zorlaştırır. İstenen basınç ayar noktasına ulaşıldığında, test işleminden önce sistemlerin birkaç saniye, hatta dakika boyunca stabil tutulması önerilir. Böylelikle daha doğru ve tekrarlanabilir bir test sonucuna ulaşılabilir. Zarar görmüş hortumlar, eskimiş bağlantı parçaları ve uygun olmayan konektörlerden kaynaklanan yavaş basınçlı sızıntılara sıklıkla rastlanır. Bu nedenle teknisyenlerin daha iyi bir kalibrasyon deneyimi için uygulayabileceği birkaç adım mevcuttur.
1. Atölyeye tekrar tekrar geri dönmenize gerek kalmaması için sahaya girmeden önce basınç test sistemlerini test edin ve hataları giderin.
2. Doğru uzunlukta hortum kullanarak ve ekstra bağlantı parçalarını çıkararak basınç konektörlerinin sayısını azaltmayı deneyin.
3. Test ekipmanlarının düzgün şekilde monte edildiğinden emin olun.
4. Özel amaçlı test hortumları kullanarak sızıntıları azaltın.

Yeni Fluke 729 Otomatik Basınç Kalibratörü sayesinde dahili bir elektrikli pompa manuel ayarlamalara gerek kalmadan test işlemi sırasında basıncı düzenler. Otomatik basınç düzenleme sayesinde test kurulumlarındaki yavaş sızıntılar telafi edilir ve doğru, güvenilir sonuçlar alınır.