Giriş Yap

MENÜ

Blog

TEM

25

2022
Yeraltı Hatlarının Yerini Tespit Ederken Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Yeni bir ticari yapı veya konut geliştirme için zemin hazırlamadan veya elektrik, su veya gaz hatlarını yeni bir alana genişletmeden önce, kesinti riskinden kaçınmak ve olası yaralanmaları ve ölümleri önlemek için yeraltı hatlarının konumunu doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir. İlk adım, eğer varsa, alanın haritasını gözden geçirmektir. Ancak, harita yoksa veya güncel değilse, bu karmaşık ve pahalı hale gelir, bu nedenle başka seçenekler aramanız gerekir.

Kazmadan önce yeraltında tam olarak ne olduğunu öğrenmezseniz, elektrik, gaz veya su hattını keserek zorlu bir yola girebilirsiniz.

 

Neden risk alalım?

Sürekli artan sayıda yeraltı hatlarının yardımcı programın tanımlanması ve doğru bir şekilde haritalanması gerektiğine dikkat çeken Amprobe, kullanımı kolay, çeşitli konum belirleme ihtiyaçlarına uygun, ekonomik ve hepsinden önemlisi güvenli bir yeraltı kablo / boru yeri belirleme, bulucusuna duyulan ihtiyacı tespit etti.

Bu durum, güvenli bir şekilde bağlantı kurmanıza ve enerji hatlarını doğru şekilde izlemenize ve diğer yardımcı programları bulmanıza olanak tanıyan, bu sayede kazmadan önce yeraltında tam olarak ne olduğunu tespit etmenizi sağlayan Amprobe UAT-600 Serisi Yeraltı Tesisleri Konumlandırıcısının geliştirilmesini sağladı.

Çoklu aktif ve pasif izleme modları

UAT-600 Serisi, çeşitli uygulamalarda enerji verilmiş ve enerjisi kesilmiş hatları bulmak ve izlemek için çoklu izleme modları sağlar. Alıcı, 30 metre derinliğe kadar gömülü tesisatların varlığını tespit eder ve tesisatların derinliğini 6 metreye kadar doğru bir şekilde belirler.

UAT-600 Serisini gerçekten farklı kılan şey, piyasadaki CAT IV 600 V güvenlik derecesine sahip tek yeraltı şebeke bulucusu olmasıdır. Bu, aynı zamanda, Vericiyi bir CAT IV ortamında 600 V'a kadar enerji verilmiş bir hatta doğrudan güvenli bir şekilde bağlamanıza izin veren tek yeraltı elektrik tesisatı bulucusu olduğu anlamına gelir – elbette ki uygun KKE giyerek. Eskiden, bir ekibin belirli bir elektrik hattını üzerinden bir sinyal ileterek izlemesi gerekiyorsa, önce hattın enerjisinin kesilmesi gerekiyordu. Bu işleminize zaman ekler ve üretkenliği azaltır.

Alıcının doğrudan bağlı Verici ile kullanılması ile kullanıcılar, tek bir kabloyu kolayca izleyebilir, kısa devreleri ve kopuklukları bulabilir veya bağlantıları ve bağlantı kutularını bulabilir ve yakınlarda başka yardımcı tesisler gömülü olsa bile bu bileşenlerin derinliğini belirleyebilir.

Sağlam, suya dayanıklı kasasıyla UAT-600, otoyol inşaatı, yeraltı iletişim kurulumları ve elektrik hatlarının yeniden yönlendirilmesi dahil olmak üzere birçok dış mekan uygulaması için idealdir. Alıcı, sonuçları tam güneş ışığında net bir şekilde görmenizi sağlayan yüksek kontrastlı bir ekrana, gölgede veya düşük ışık koşullarında yüksek görünürlük için otomatik arka ekran ışıklandırmaya sahiptir.

 

Aktif ve pasif izleme için eksiksiz çözüm

UAT-600 Serisi, Verici, Alıcı, test kablosu kiti, sinyal probu (UAT-620 kiti), bataryalar ve ekstra sigortalarla birlikte eksiksiz bir kit olarak gelir. Pasif mod uygulamaları için, enerji verilmiş kabloları ve gömülü metal boruları tespit etmek için Alıcıyı tek başına kullanabilirsiniz. Aktif modda, daha sonra Alıcı tarafından algılanabilecek benzersiz bir 8kHz veya 33kHz sinyal oluşturmak için UAT-600 Vericisini kullanabilirsiniz.

 

Pasif modlar

Enerji verilmiş kabloları ve metal boruları bulmanın en kolay ve en hızlı yolu, Verici olmadan UAT-600 Alıcısını kullanmaktır. Bir sinyali doğrudan canlı bir devreden tespit etmek için Alıcıyı iki pasif moddan birine ayarlayabilirsiniz:

  • 50/60 Hz modu, 50Hz veya 60Hz enerjili elektrik hatlarını algılar
  • Radyo frekansı modu, metal boru veya gaz ve su hatlarındaki elektrik hatları gibi gömülü metal nesneleri algılar

 

Aktif modlar

Sezgisel UAT-600 Serisi Verici, üç tür aktif mod izleme sunar ve uygulamanız için doğru modu otomatik olarak seçer:

 

Doğrudan test ucu kontak sinyali enjeksiyonu

CAT IV 600 V derecesi ile UAT-600 Serisi, onu enerji verilmiş bir devreye erişiminizin olduğu uygulamalar için uygun bir hale getirir. Artık enerjiyi kesmeniz gerekmez. Test uçlarını kullanarak vericiyi doğrudan enerjili bir devreye (600 V'a kadar) güvenle bağlayabilirsiniz. UAT-600 kiti ayrıca UAT-600 Verici için ayrı bir topraklama sağlamak üzere bir topraklama çubuğu içerir.

Birden fazla kablonun çakıştığı bir alanda tek bir kabloyu izlemeniz gerektiğinde, test kablolarıyla doğrudan devreye bağlanmak en iyi doğruluğu sağlar. Özellikle enerjili hatlardaki kısa devrelerin, açıklıkların ve kopuklukların tespiti ve yer altı bağlantılarının ve bağlantı kutularının tespiti için kullanışlıdır.

Sinyal Klampi temassız sinyal enjeksiyonu

Bir kablo bağlantı noktasına erişmenin zor veya imkansız olduğu düşük empedanslı kapalı devrelere sahip uygulamalar için, Verici ile birlikte UAT-600 Sinyal klampini (UAT-620 kiti) kullanabilirsiniz. Bu, kablonun çıplak metaline doğrudan bir bağlantı olmaksızın, enerji verilmiş ve enerjisi kesilmiş telleri ve metal boruları ayrı ayrı izlemenize olanak tanır. Sinyal Klampi, belirli bir boru veya kabloyu izlemek için çapı 10 cm’ ye kadar olan kablolar, kablo telleri ve borular üzerine uyar. Bu, yeraltı aydınlatma sistemlerini izlemek, trafo merkezi veya bağlantı kutusu kablolarını doğrulamak veya transformatörden binaya giden kabloları izlemek için iyi bir seçimdir.

İndüksiyon temassız sinyal enjeksiyonu

Gömülü metal teçhizatın haritasında enerji hattına erişemezseniz, UAT-600 Verici indüksiyon modunda zemine benzersiz bir 8 kHz veya 33 kHz darbe sinyali üretebilir. Vericinin altında herhangi bir metal iletkeni olan herhangi bir şey darbeyi alır ve doğrudan tüm şebekeye yansıtır. Ardından sinyali izlemek ve borunun derinliğini ve çalıştığı yönü belirlemek için UAT-600 Alıcısını kullanabilirsiniz. Sinyal parazitini önlemek için UAT-600 Vericisinin binalardan veya elektrik kulelerinden en az 20 metre uzağa yerleştirmeniz gerekir.

UAT-600 Serisi Yeraltı Tesisleri Bulucu için temel uygulamalar

 

Konut veya Ticari İşletmeler

Önceden yapılandırılmış bir alanda güvenli ve verimli bir kazı planı oluşturmak için, proje mühendisleri yasal olarak bölgeyi araştırmak ve yeraltında bulunan tüm tesislerin haritasını çıkarmakla yükümlüdür. UAT-600 Alıcısını Verici ile veya Verici olmadan kullanarak, bilirkişiler ayrı elektrik hatlarının yanı sıra gaz, su ve diğer teçhizatların yerini tespit edebilir. Alıcıyı ve vericiyi kullanarak, bu araçların derinliğini 6 metreye kadar doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

 

Otoyol Projeler

Otoyollar tasarlanıp inşa edilmeden önce, mühendislerin herhangi bir yeraltı hattının nereye gömüldüğünü bilmesi gerekir. UAT-600, hangi boruların ve kabloların yer altında olduğuna ve ne kadar derin olduklarına dair doğru bir resim sunar. Bu, kazılması gereken test deliklerinin sayısını azaltmaya yardımcı olur, böylece zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar ve riski azaltır.

 

Kablolama Tesisatı İletim İzleme

Topraklama arızaları, elektrik kablolarında yaygın bir sorundur. Bir UAT-600 Serisi Verici ile isteğe bağlı Amprobe AF-600 A-Frame Toprak Arızası Bulucu kullanarak, bilirkişiler saniyeler içinde sızıntı noktalarını tespit edebilir. UAT-600 Vericisini, test edilen yardımcı programa indüksiyon, Sinyal Klampi veya doğrudan test ucu bağlantı modlarını kullanarak bir arıza bulma sinyali kurmanız yeterlidir. AF-600 A-Frame sinyali alır ve arızanın yerini belirler. AF-600, bir kablo metal iletkeninin (kablonun bir kılıfı veya metal bir iletkeni) zemine temas ettiği yeri tam olarak saptar ve ayrıca boru hattı kaplama kusurları gibi diğer toprak hatalarını tespit edebilir.

Kazmadan Önce Yeraltı Tesislerini Doğru ve Güvenli Bir Şekilde Belirleyin

Amprobe, dış mekan bakımı ve inşaatı ile ilgili birçok elektriksel güvenlik sorunu olduğunu biliyor. UAT-600 Serisi ile yer altı tesislerine denk gelmeniz çarpmak artık imkansız! Artık, 30 metre derinliğe kadar gömülü, enerjili veya enerjisiz herhangi bir yeraltı tesisinin yerini güvenle belirleyebilirsiniz. Ve bir CAT IV 600 V derecesi ile zamanınız ve güvenliğiniz asla tehlikeye girmeyecektir