Giriş Yap

MENÜ

Blog

EKİ

24

2019
Yoğun çalışan asansör elektroniği teknisyeni, Fluke sürücü analiz cihazıyla zamandan tasarruf etti

Dünyanın önde gelen asansör şirketlerinden biri Batı Almanya genelinde 5.000'den fazla kuruluma sahip. Bu asansörlere ofis kuleleri, hastaneler, okullar ve yüksek apartman binaları gibi her türlü şirket ve ticari binada rastlamak mümkün. Çalışanlar ve yaşayanlar her gün bu asansörleri kullanıyor. Bu nedenle çalışmama süresinin minimum olması gerekiyor.

Şirket önleyici bakım gerçekleştirmek, sorun gidermek ve arızaları onarmak, hatta gelecekte arızaları önleyebilmek için arıza sonrası analiz işlemi gerçekleştirmek amacıyla bakım ekibinde çok sayıda genel amaçlı teknisyenden yararlanıyor. Genel teknisyenlerin yanı sıra tüm alandan sorumlu beş kişilik bir elektronik uzmanı grubu da bulunuyor. Asansörlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak ve giderek daha sofistike hale gelen kontrol sistemlerinde, yük ağırlığı cihazlarında ve değişken hızlı sürücülerde sorun gidermek başlıca görevleri.

Asansör bakımının faydaları ve zorlukları

Asansörlerde bulunan motor sürücüleri; değişken frekans sürücüleri(VFD), frekans dönüştürücüleri veya ayarlanabilir hızlı sürücüler(ASD) olarak da adlandırılır. Bu sürücüler, motor torkunu ve hızını kontrol etmek amacıyla ana ac güç kaynağından alınan sabit gerilimi değişen bir gerilime dönüştürür. Bu gerilim türü, asansörleri yukarı ve aşağı hareket ettiren kabloları veya bant sistemlerini çalıştıran motorlar için idealdir.

Asansör şirketinde çalışan deneyimli bir elektronik teknisyeni, sürücülerde sorun gidermek için genellikle Fluke ScopeMeter Test Araçları (125B ve 190) kullandığını belirtti. Ancak yakın zamanda yeni Fluke MDA-550 Motor Drive Analyzer'ı (Motor Sürücü Analiz Cihazı) kullanmaya başladı. Yüksek derecede kalifiye teknisyen, askeri elektronik ve telekomünikasyon alanında deneyim ve teknik okul diploması da dahil 25 yıllık deneyime sahip.

Yeni motor sürücü analiz cihazının hem yüksek hem düşük derecede kalifiye teknisyenler için harika olduğunu söylüyor.

Asansör elektronik teknisyeni, "Rehberlik sağladığından herkes için iyi bir araç. Ayrıca arabirim, ölçüm süreci boyunca size yol gösteriyor." diye belirtiyor.

Daha kolay sorun giderme

Bir el tipi osiloskop ile bir multimetrenin bir araya getirildiği MDA'da testler boyunca kolay okunan şemalarla adım adım rehberlik sunulmuştur.

"MDA'nın iyi tarafı, kalifiye bir teknisyen için aracın nasıl kurulacağını gösteren piktogramların bulunmasıdır. Bu, her test işleminde zamandan tasarruf edilmesini sağlar." diyor. "Daha düşük derecede kalifiye teknisyenler, başlamadan önce kurulumu doğrulayabilir ve adım adım testi gerçekleştirebilir."

MDA, tüm temel testler için aşağıdakiler de dahil bilgiler sunar:

  • Sürücü girişi
  • DC bara­­—dalgalanma
  • Sürücü çıkışı
  • Motor girişi
  • Motor şaft gerilimi

"MDA bu işlevlerin tümüne sahip. Mükemmel bir yükseltme imkanı sunuyor. Benim için önemli olan işimi kolaylaştırması. Scopemeter ile yapabildiğim tüm ölçümleri yapabiliyorum ama kullanımı daha kolay. Testi seçmeniz yeterli; ayarlar kullanıma hazır."