MENÜ

Duyuru Detay

Fluke T110, T130 ve T150 Test Cihazlarını Güvenlik Sebebiyle Geri Çağırma
30 Ekim 2018

Fluke T110, T130 ve T150 İki Kutuplu Gerilim ve Devamlılık Test Cihazlarının Gönüllü Geri Çağırma Faaliyetine İlişkin Önemli Bilgi

Değerli Müşterimiz,

Fluke Corporation, Fluke T110, T130 ve T150 İki Kutuplu Gerilim ve Devamlılık Test Cihazlarını etkileyen bir güvenlik sorunu tespit etmiştir. Bu nedenle Fluke, tedbir amaçlı olarak, tüm bu ürünleri gönüllü olarak geri çağırma ve bu durumdan etkilenen müşterilerimize yeni ve geliştirilmiş ikame ürünleri tedarik etme kararı almıştır.

Bu durumun yol açabileceği her türlü olumsuzluktan dolayı özür diliyoruz ve müşterilerimizin güvenliğinin bizim icin her şeyden önce gelmesini anlayışla karşılamanızı umuyoruz.

Aşağıdaki tabloda yer alan İki Kutuplu Test Cihazları gönüllü olarak geri çağrılmaktadır (‘Geri Çağrılan Test Cihazları’):

Model

Üretim Tarihleri

Seri Numarası Başlangıcı

Seri Numarası Sonu

FLUKE-T110

Temmuz 2018’e kadar

2157000
veya
21570000

4352999
veya
43529999

FLUKE-T110/VDE

Temmuz 2018’e kadar

FLUKE-T130

Temmuz 2018’e kadar

FLUKE-T130/VDE

Temmuz 2018’e kadar

FLUKE-T150

Temmuz 2018’e kadar

FLUKE-T150/H15

Temmuz 2018’e kadar

FLUKE-T150/VDE

Temmuz 2018’e kadar

FLUKE-T150VDE/H15

Temmuz 2018’e kadar


T90 bu geri çağırma kapsamına DAHİL DEĞİLDİR. Ayrıca, Fluke tarafindan 28 Ağustos 2018 tarihinden sonra teslim edilen ve seri numarası tablonun son sütununda yer alan seri numaralarından büyük olan T110, T130 ve T150 İki Kutuplu Test Cihazları da bu geri çağırmadan ETKİLENMEMEKTEDİR.

Güvenlik Sorununun Tanımı

Çağrılan Test Cihazlarının bağlantı kablolarının, burulma etkisi ile erken hata verebildiği tespit edilmiştir. Fluke tarafından son dönemde gerçekleştirilen testlerde, geri çağrılan test cihazlarında hataya yol açan burulmaların sayısının geniş bir dağılım gösterdiği, bunun da geri çağrılan test cihazlarının bazılarının beklenenden önce hata verdiği, bazılarının ise kullanım ömrünün halen bulunduğu, ancak bunun Fluke tarafından kabul edilebilir olmadığı tespit edilmiştir.

Buna ilaveten, esnekliğe bağlı olarak, kablo geçici süreyle de hata verebilmekte, geri çağrılan test cihazları ile süreklilik testi veya bilinen bır voltaj kaynağında doğrulama yapılabilirken, takip eden testlerde yanlış “negatif ” sonuç alınabilmektedir. İki Kutuplu Test Cihazlarının temel fonksiyonu, bir elektrik tesisatının temas edilebilecek ve çalışmaya başlanabilecek şekilde güvenli olup olmadığını tespit etmek amacıyla voltaj olup olmadığını kontrol etmektir.

Yanlış bir “negatif” bilgisi, kullanıcının bu “negatif” bilgisi doğrultusunda gerçekleştireceği eylemler neticesinde yaralanma hatta ölümle sonuçlanabilecek bir elektrik şokuna veya ark parlamasına maruz kalmasına yol açabilir. Bu risk nedeniyle, lütfen İki Kutuplu Test Cihazınızı kullanmayı HEMEN BIRAKIN ve aşağıda yer alan geri çağırma talimatlarını takip edin.

AR-GE, Kalite ve Güvenlik Birimlerimiz, İki Kutuplu Test Cihazlarında kullanılmak ve onları daha dirençli yapmak üzere yeni bir kablo geliştirdiler. Ayrıca, kablo mukavemetini artırmak üzere gerilmeyi azaltıcı iyileştirmeler de hayata geçirildi. Bu değişikliklere ilişkin olarak yapılan testler, kablonun burulma performansının geliştiğini göstermiştir. 28 Ağustos 2018 tarihi itibariyle, bu değişiklikler, İki Kutuplu Test Cihazları ürün ailesinin üretimine yansıtılmıştır.

Ürün Değişimi

Lütfen geri çağrılan Test Cihazlarınızın kullanımına HEMEN SON VERİN. Lütfen, geri Çağrılan Test Cihazınızın ücretsiz değişimi için bizimle iletişime geçiniz.

Geri Çağrılan Test Cihazınızı aşağıdaki talimatlar doğrultusunda iade ettiğiniz takdirde, tarafınıza tamamen yeni ve geliştirilmiş aynı model bir İki Kutuplu Test Cihazı gönderilecektir. Ayrıca, ürünü teslim aldığınızda, www.fluke.com/registration adresinden ürününüzü sadece online olarak kaydederek, ürününüzün 2-3 yıl olan garanti süresini 1 yıl daha uzatabilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

Ürününüzün iadesinin gerçekleştirilmesi için bizimle iletişime geçin. İki Kutuplu test cihazınız ücretsiz olarak değiştirilecektir.

Lütfen bu durumun yol açabileceği her türlü olumsuzluktan dolayı özürlerimizi kabul edin. Her türlü sorunuz için, lütfen bizi aramaktan çekinmeyin.