MENÜ

Duyuru Detay

Güvenlik Bildirimi: FLUKE-17XX, Düz Kablo, Gerilim Test Ucu 3-faz+N
17 Temmuz 2023

Sayın Fluke Müşterisi,


Fluke Corporation, Nisan 2021 tarihinden Kasım 2021 (dahil) tarihine kadar üretilen FLUKE-17XX, Düz Kablo, Gerilim Test Ucu 3-faz+N kabloları ("Geri Çağrılan Kablolar") etkileyen bir güvenlik sorunu olduğunu belirlemiştir.


Geri Çağrılan Kablolar 3PHVL-17XX Kablo Değiştirme Setleri olarak ayrı şekilde satılmaktadır ve aşağıda belirtilen setlere dahildir:
• Fluke-3540 Güç Monitörleri
• 173x Serisi Güç Kaydediciler
• 174x Serisi Güç Kalitesi Kaydediciler
• 177x Serisi Güç Kalitesi Analizörleri


Bunun neticesinde Fluke, tüm Geri Çağrılan Kabloları geri çağırmaya ve bu sorundan etkilenen müşterilere ait kabloları ücretsiz olarak değiştirmeye karar vermiştir.

Yukarıda belirtilen kabloları kullanmadan önce Geri Çağrılan Kablolara sahip olup olmadığınızı belirlemek ve öyleyse bir değişim ürünü almak için atmanız gereken adımları öğrenmek üzere lütfen bu Güvenlik Uyarısında yer alan bilgileri gözden geçirin. Kablolarla herhangi bir sorun yaşayıp yaşamamanızdan bağımsız olarak bu şekilde ilerlemelisiniz.

Bu durumun yol açabileceği her türlü rahatsızlık için üzgünüz ve müşteri güvenliğinin ilk önceliğimiz olduğunu anlayacağınızı umuyoruz.

Geri Çağrılan Kablolar aşağıdaki aralıklara karşılık gelen tarih kodlarına sahiptir:

Model Adı Üretim Tarihleri Tarih Kodu
Başlangıcı
Tarih Kodu Bitişi
FLUKE-17XX, Düz
Kablo, Gerilim Test
Ucu 3-faz+N
Nisan 2021 - Kasım
2021
21 - 04 21 – 11 (dahil)

Tarih kodu yukarıda belirtilen aralığın dışında kalan kablolar bu geri çağırmaya DAHİL DEĞİLDİR. Tarih kodu bulunmayan veya okunamayan kablolar bu geri çağırma kapsamında değerlendirilmelidir.

 

A. Ürününüzün tarih kodunu bulma
Kabloların tarih kodları kablonun her iki üst baskısında bulunabilir ve basılı iki tarih çemberiyle gösterilir. İlk çember iki haneli olarak yılı, ikinci çemberse ayı belirtir. Örneğin, yukarıdaki görsel Kasım 2021'e karşılık gelen "21" ve "11" sayılarını göstermektedir ve bu kablo geri çağırmaya dahildir.

 

1.1: Yıl çemberi, etkilenen konumlar kırmızı.
1.2: Ay çemberi, etkilenen konumlar kırmızı.

 

Tarih çemberleri küçüktür ve bunların çıplak gözle okunması zor olabilir. Gerekirse tarih çemberlerini okumak üzere bir büyüteç veya cep telefonu kamerası kullanabilirsiniz. Tarih çemberi okunamayan kablolar bu geri çağırma kapsamında değerlendirilmelidir.

Bazı kablolarda tarih kodu bunun yerine L1/A kablosunun uzun ucu üzerine basılmış olabilir. Kodda imalatçı kodunu takip eden iki haneli ay ve iki haneli yıl kodu bulunur. Örneğin, aşağıdaki görselde Temmuz 2013'e karşılık gelen "07/13" ifadesi gösterilmiştir. Kablonun tarihi bu şekildeyse geri çağırma kapsamında değildir.

2.1: İmalatçı Kodu
2.2: İki haneli ay
2.3: İki haneli yıl

B. Güvenlik sorununa ilişkin açıklama
Kısa bir tarih aralığında üretilen kablo setlerindeki Nötr muz tipi fişlerin ucunu kaplayan siyah kalıplanmış plastik yalıtkanların kırılgan olduğuna ve çatlayabileceğine dair bir sorun tespit edilmiştir. Fabrika montaj süreçlerinde ya da normal ve makul kullanımdan kaynaklanması beklenen gerilim nedeniyle çatlaklar oluşabilir. Çatlakların tipik inceleme yöntemleriyle tespiti çok zor olabilir ve muz tipi fiş korumasından konektörün elle tutulan kısmına kadar ilerleyebilir. Çatlakların varlığı şebeke iletkeninde mevcut geçici akım ark parlamasına ve tehlikeli elektrik yüklü nötr bir iletken veya faz iletkeninden kullanıcıya elektrik çarpmasına yol açabilir. Ayrıca, çatlaklar ilerleyerek konektörün metal parçalarının ortaya çıkmasına ve doğrudan temasa neden olarak daha fazla hasara sebebiyet verebilir.

C. Düzeltici İşlem
Lütfen Geri Çağrılan Kabloları DERHAL KULLANIMDAN KALDIRIN.
Ücretsiz değişim için lütfen https://www.fluke.com/tr-tr/nereden-alinir adresinde yer alan yerel distribütörünüzle iletişime geçin. Ortadan keserek Geri Çağrılan Kabloyu kullanılmaz hale getirin.

D. Şu anda yapmanız gerekenler
Ücretsiz değişim için lütfen https://www.fluke.com/tr-tr/nereden-alinir adresinde yer alan yerel distribütörünüzle iletişime geçin. Geri çağırmaya ilişkin daha fazla bilgi için lütfen https://fluke.com/tr-tr/destek/guvenlik- uyarilari/17xx-quadcable-recall adresini ziyaret edin.

Bu nedenle verdiğimiz her türlü rahatsızlık için sizlerden özür dileriz.