MENÜ

Duyuru Detay

Güvenlik Bildirimi: Fluke 8X V Serisi Dijital Multimetreler
10 Ocak 2022

Sayın Fluke Müşterisi,

Fluke Corporation, belirli Fluke 83V, 87V ve 88V Dijital Multimetreleri ('Fluke 8x V serisi DMM'ler') etkileyen potansiyel bir güvenlik sorunu belirlemiştir.

Önleyici tedbir kapsamında Fluke, müşterileri olası güvenlik sorunu konusunda uyarmaya karar vermiş ve kullanıcılardan, ünitenin güvenlik sorunundan etkilenmediğini doğrulamak için basit bir kontrol yapmalarını istemiştir.

SORUN AÇIKLAMASI:

Aşağıdaki seri numarası aralığındaki Fluke 8x V serisi DMM'lerde COM giriş terminaline plastik malzeme girişi olabilir. Nadir durumlarda plastik, giriş terminalinin duvarını uygun teması engelleyebilecek şekilde kaplamıştır.Bu, ürünün belirli bölgesel varyantlarıyla birlikte gönderilen "ayrık çekirdekli" TL75 test uçları ile kullanıldığında, giriş terminali içindeki test kablosu fişinin belirli yönlerinde gözlemlenmiştir.  Fluke 8x V serisi DMM'yi gerilim olmadığını doğrulamak amacıyla kullanıyorsanız bu, tehlikeli gerilim1  mevcutken tehlikeli olmayan bir gerilim okumasına neden olabilir ve bu nedenle potansiyel bir güvenlik riski oluşturur.

Aşağıdaki Fluke 8x V serisi DMM'ler potansiyel olarak etkilenmiştir:

Model Adı Üretim Tarihleri Başlangıç Seri No. Bitiş Seri No.
FLUKE 83V  7 Haziran 2019 - 26 Ağustos 2021 46280001 55370001
Fluke 87V 
FLUKE 88V 

1  Avrupa'da genel olarak geçerli olan ulusal standartlar uyarınca, tehlikeli bir gerilim ortamında çalışma yapılmadan önce gerilimin bulunmadığının doğrulanmasının, Dijital Multimetre yerine iki kutuplu bir test cihazı kullanılarak gerçekleştirilmesi gerektiğini, diğer tüm güvenlik gereksinimlerinin geçerli olmaya devam ettiğini lütfen unutmayın.

EYLEM GEREKLİ: 

Fluke, yukarıdaki Seri Numarası aralığındaki tüm Fluke 8x V serisi DMM kullanıcılarından, ölçüm cihazlarının güvenlik sorunundan etkilenmediğini doğrulamak adına aşağıdaki adımları atmalarını ister. Bu durumun yol açabileceği her türlü rahatsızlık için üzgünüz ve müşteri güvenliğinin ilk önceliğimiz olduğunu anlayacağınızı umuyoruz.

A.   Ürün seri numaranızı tespit edin

Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Seri Numarası Konumu

Fluke 8x V serisi DMM'nizde seri numarasını bulamıyorsanız veya seri numarası okunamıyorsa lütfen bu Güvenlik Bildiriminde aşağıdaki B ve C paragraflarında belirtilen işlemleri uygulayın.   

Yukarıdaki tabloda yer almayan seri numaralarına sahip tüm ilgili modeller bu Güvenlik Bildiriminden ETKİLENMEZ.

B.   Test Prosedürü
Belirtilen Seri Numarası aralığındaki Fluke 8xV serisi DMM'ler, olası güvenlik sorunu için aşağıdaki şekilde kontrol edilmelidir:

 1. Ölçüm cihazını Ohm Ω olarak ayarlayın.
  Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Ohm kadranı konumu
 2. Tam girmesini önlemek için kırmızı test ucunu kullanarak, siyah test ucunu gösterildiği gibi COM jakına takın.  Bu işlem, etkili tespit sağlamak için test ucu fişinin temas noktasını, izinsiz giriş yapmış olabilecek plastiğin kaynağı ile hizalar.
  Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Ofset Siyah Test Ucu
 3. Siyah ucu yüksekte bırakırken kırmızı test ucunu tamamen yerleştirerek takın.
  Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Kırmızı Ucu Takılmış Ofset Siyah Test Ucu
 4. Test boyunca sürekliliği korumak için test uçlarının temiz prob uçlarını güvenli bir şekilde kısa devre yapın.  Test boyunca teması sürdürmek önemlidir.
  Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Test Uçlarına Güvenli Bir Şekilde Kısa Devre Yaptırın
 5. Siyah test ucunu kablodan tutun ve COM jakındaki test ucu fişini, jaka takmadan yavaşça her iki yönde tamamen döndürün. Test ucu fişini döndürürken ekrandaki değerlere dikkat edin.
  Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Siyah Test Ucunu Döndürme
  1. Düzgün çalışması halinde ölçüm cihazı sürekli olarak 0,5 Ohm'un altında değer gösterir.  Düzgün çalışıyorsa, üniteniz etkilenmediği için başka bir işlem yapmanız gerekmez.
   Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Doğru Ohm Değeri
  2. Ekrandaki değer Ohm cinsinden OL veya 0,5 Ohm'un üzerindeyse lütfen ölçüm cihazınızı kullanmayı bırakın ve cihazınızın bakımının yapılmasını ayarlamak için aşağıdaki talimatları izleyin.
   Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - OL Ohm Ekranı

Lütfen bu test prosedürünün video tanıtımını izleyin.

"Etkilenen Ürününüzü" Kaydedin 

Sorularınız, endişeleriniz varsa veya testi kendi başınıza yapamıyorsanız lütfen Fluke Teknik Destek ile iletişime geçin.

C.   Ücretsiz Onarım için Kaydolun
Yukarıdaki testi kullanarak ölçüm cihazınızla ilgili bir sorun tespit ettiyseniz lütfen aşağıdaki kayıt bağlantısı aracılığıyla "Etkilenen Ürününüzü" servis için kaydedin.

E-posta adresi ve teslimat adresi dahil tüm iletişim bilgilerinizi ekleyin.

Size, Etkilenen Ürününüzün 1 ila 3 iş günü içinde onarım için iade edilmesi adına önceden ödenmiş bir gönderim etiketini e-posta ile göndermeyi hedefleyeceğiz. Lütfen gönderim için kendi ambalajınızı sağlayın (tehlikeli malzeme veya tehlikeli madde uyarısı içeren ambalajlar kullanılmamalıdır). Onarılan ürününüz teslimat adresinize iade edilecektir.  

"Etkilenen Ürününüzü" kaydedin

Fluke olarak güvenlik bir numaralı önceliğimizdir. Bu sorunun neden olabileceği her türlü rahatsızlık için özür dileriz.

Not - Test uçları

Tamamen yerleştirilmiş Fluke "fener tipi yaylı" test uçlarının2  tanımlanan potansiyel güvenlik sorununu önlemek için yeterli teması sağladığı gösterilmiştir. Bu nedenle, ölçüm cihazınızın bu sorun için servis gerektiriyor ancak hemen gönderilemiyor olması durumunda ölçüm cihazı, üniteye servis verilene kadar Fluke "fener tipi yaylı" test uçları ile kullanılmaya devam edebilir. Görüntülere bakınız. DMM'nizin ve test uçlarının kullanımına ilişkin diğer tüm güvenlik gereksinimleri elbette geçerli olmaya devam eder.

 

Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Fener Tipi Test Ucu Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Fener Tipi Test Ucu
"Fener tipi yay" stili test ucu "Ayrık çekirdekli" stil test ucu

2 Aksesuar olarak ayrı satılan tüm Fluke TL75 ve TL175 test uçları "fener tipi yaylı" test uçlarıdır.

Not - Düzeltilmiş birimler

Sorunu sevkiyattan önce veya servis yoluyla giderilmiş olan tanımlanmış seri numarası aralığındaki üniteler, pil bölmesindeki ve ünite ambalajındaki mavi ya da yeşil bir etiketle tanımlanabilir:

Fluke 8x V Güvenlik Bildirimi - Düzeltme Etiketi Konumu

Teşekkürler

Bu duruma bağlı olarak verdiğimiz her türlü rahatsızlık için sizlerden özür dileriz. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.