MENÜ

Mesafeli Satış Sözleşmesi -Ticari Alım Satım Sözleşmesi

BU LİNKTE, İKİ FARKLI SÖZLEŞME BULUNMAKTADIR.

İLK SÖZLEŞME; TÜKETİCİ MEVZUATI (MESAFELİ SATIŞ YÖNETMELİĞİ) GEREĞİNCE DÜZENLENMİŞ OLUP, SADECE TÜKETİCİLER İÇİN GEÇERLİDİR.

İKİNCİ SÖZLEŞME İSE; TÜKETİCİ İŞLEMİ SAYILMAYAN, TİCARİ MAHİYETTE OLAN ALIMLAR İÇİN DÜZENLENMİŞTİR.

HER İKİ SÖZLEŞMENİN AYNI LİNKTE YER ALMASI; TİCARİ ALIM SATIM YAPAN KİŞİLERE, İLK SÖZLEŞMEDEKİ HAK VE YETKİLERİ VERMEZ.

I - TÜKETİCİLERE YÖNELİK MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

1.Taraflar 

1.1. Alıcı         :

Adı/Soyadı     : %%alici_isim%%

Adres              : %%alici_adres%%

Fatura Adresi : %%alici_fatura_adresi%%

Telefon            : %%alici_tel%%

Tarih                : %%tarih%%

1.2. Satıcı    :

Ünvanı          : NETES MÜHENDİSLİK VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Adresi           : Küçük Çamlıca Mah. Oymak Çıkmazı No:3 Üsküdar - İSTANBUL

Telefon         : 0 216 340 50 50

E-Posta        : netes@netes.com.tr

Mersis No    : 0631073747100021

2. Sözleşme’nin Konusu

İşbu sözleşmenin konusu, ALICI'nın, SATICI'ya ait www.netes.com.tr adresinden, internet ortamında siparişini verdiği aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün/hizmetin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

3. Sözleşme Konusu Ürünün Temel Özellikleri

Ürünlerin/hizmetin Cinsi ve türü, Miktarı, Marka/Modeli, Rengi, Vergiler Dahil Satış Bedeli (adet x birim fiyat olarak) aşağıda belirtildiği gibidir.

%%urunler%%

KDV Hariç Toplam: %%kdv_haric_toplam%% 

İndirim Toplamı: %%indirim_toplami%% 

KDV: %%kdv%% 

Kargo Tutarı: %%kargo_tutari%% 

KDV Dahil Toplam: %%kdv_dahil_toplam%% 

4. Ödeme Şekli: %%odeme_turu%%

4.1. Yukarıdaki bölümde bankanıza iletilecek sipariş toplamının kaç taksitle ödeneceği bilgisi bulunmaktadır. Bankanız kampanyalar düzenleyerek sizin seçtiğiniz taksit adedinin daha üstünde bir taksit adedi uygulayabilir, taksit öteleme gibi hizmetler sunulabilir. Bu tür kampanyalar bankanızın inisiyatifindedir ve şirketimizin bilgisi dâhilinde olması durumunda sayfalarımızda kampanyalar hakkında bilgi verilmektedir.

4.2. Havale ile yapacağınız alışverişlerinizde 3 iş günü içinde ödemesini yapmadığınız siparişiniz sistemimiz tarafından iptal edilecektir. Bu durumda ortaya çıkacak sorumluluklar müşteriye aittir. Havale işlemini gerçekleştirdikten sonra işleme ait dekont örneğini netes@netes.com.tr e-posta adresine veya https://www.netes.com.tr/siparisler linkinde yer alan ilgili siparişinize ödeme bildir butonunu kullanarak iletiniz.

4.3. Diğer yandan vadeli satışların sadece Bankalara ait kredi kartları ile yapılması nedeniyle; alıcı, ilgili faiz oranlarını sitemizden öğrenebilir, temerrüt faizi ile ilgili bilgileri de bankasından ayrıca teyit edebilir. Yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümleri Banka ve alıcı arasındaki kredi kartı sözleşmesi kapsamında uygulanacaktır.

4.4.  %%ucretsiz_kargo_limiti%% ve üzeri alışverişlerde ALICI ücretsiz kargo fırsatından yararlanabilmektedir. Verilen siparişler 10 gün içinde kargoya teslim edilir ve kampanyalı siparişlerin kargo ücreti ALICI tarafından ödenir. Sipariş edilen ürünün ebat ve ağırlığına bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte, ortalama kargo bedeli paket başına 10 TL'dir. Alıcının ürünü geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile ürünün kargo şirketinde beklemiş olması ve/veya kargonun SATICI' ya geri iade edilmesinden dolayı da oluşan giderler de ALICI' ya aittir.

5. Genel Bilgiler

5.1. ALICI, www.netes.com.tr adresinden yaptığı alışveriş de sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı, cayma hakkı, dijital verilerin korunması ve hangi yazılım ile çalışacağına ilişkin bilgileri, ödeme şeklini ve teslimata ilişkin ön bilgileri sözleşmenin kurulmasından önce edindiğini, mesafeli satışın gerçekleşip onay için kendisine işbu belgeyi okuyup bilgi sahibi olduğunu ve internet ortamında gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

5.2. ALICI; bu sözleşmeyi internet ortamda teyit etmekle, mesafeli sözleşmelerin akdinden önce, SATICI tarafından tüketiciye verilmesi gereken adres, siparişi verilen ürünlere ait temel özellikler, ürünlerin vergiler dahil fiyatı, ödeme ve teslimat bilgilerini de doğru ve eksiksiz olarak edindiğini teyid etmiş olur.

SATICI, ALICI’nın siparişini aldığını, işlemin yapıldığı ağ üzerinden ve ayrıca elektronik posta, kısa mesaj, telefon araması, faks gibi araçlardan en az biriyle gecikmeksizin ALICI’ya bildirir.

 5.3. Ön bilgilendirme formunun, ALICI tarafından, Satış sözleşmesinin kurulmasından ve ödeme yükümlülüğü altına girilmesinden önce okunup, onayının verilmesi gerekir.

ALICI tarafından siparişin verilmesi, onaylanması; işbu siparişe konu ürün/hizmetle ilgili ödeme yükümlülüğü altına girdiği anlamına gelmektedir.

5.4. İşbu formda yer alan ürün ya da hizmete ilişkin olarak ALICI’ya sunulan tüm bilgiler ve vaatler ürün bilgilerine ilişkin değişikliklerin yapılması ve yayınlanmasına kadar geçerli olup bugünden sonra Satıcı tarafından işbu formda verilen bilgi ve vaatlerle bağlı kalınmadığı ihtar olunur.

5.5. İşbu belgeyle Ön bilgilendirme-satış sözleşmesine konu mal ve hizmete ilişkin fiyat taahhütlerinin geçerlilik süresi siparişin verildiği andan itibaren 30 dakika ile sınırlıdır. 

5.6. Sözleşme konusu ürün/hizmet, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir. 

5.7. Sözleşme konusu ürün, ALICI'dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz. 

5.8. Kargo firmasının, ürünü ALICI'ya teslimi aşamasında karşılaşacağı her türlü sorun nedeniyle, siparişi verilen ürünün ALICI'ya teslim edilememesinden dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. Bu halde meydana gelebilecek zarar ve sorunlardan kargo firması sorumludur.

5.9. Ürünün montajının SATICI tarafından veya SATICI’nın sorumluluğu altında gerçekleşeceğinin kararlaştırıldığı durumlarda, ürünün montajının gereği gibi gerçekleştirilmesinin sorumluluğu SATICI’dadır. Bunun aksine ürünün montajını üstlenen ve işlem sırasında üründe hasar meydana getiren ALICI, meydana gelen hasardan sorumludur.

5.10. Ürünün montajının ALICI tarafından yapılması gerektiği hallerde, montaj talimatları doğrultusunda hareket edilmeyerek ürünün montajı yanlış yapılmış veya ürüne zarar verilmiş ise montaj sebebiyle ortaya çıkan sonuçlardan SATICI sorumlu tutulamaz.

5.11. SATICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur. Garanti belgesi ve kullanım kılavuzları, sipariş konusu ürünle birlikte kargoyla gönderilmektedir. Sözleşme konusu Ürünler üretim hatalarından doğabilecek arızalara karşı, teslim tarihinden itibaren 1 yıl süre ile SATICI’nın garantisi altındadır. SATICI garanti kapsamındaki Ürünleri, ücretsiz tamir etmekle yükümlüdür.

5.12. SATICI, haklı bir nedenle sözleşme konusu mal veya hizmetin tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması halinde ALICI’yı bilgilendirip onay alarak, sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan ALICI'ya eşit kalite ve fiyatta farklı bir ürün tedarik edebilir. ALICI’nın haklı şikayetlerine karşı SATICI işbu sözleşme hükümleri, 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde çözüm üretecektir.

5.13. SATICI, sipariş konusu ürün veya hizmetin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması halinde (tedarikçi firmadan ürünün hiçbir şekilde tedarik edilememesi durumu) sözleşme konusu yükümlülüklerini yerine getiremezse, bu durumu, sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan tüketiciye bildirir ve ALICI'ya eşit kalite ve fiyatta farklı bir ürün tedarik edebilir.

5.14. Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin ALICI tarafından onaylandığının SATICI'ya ulaştırılmış olması ve bedelinin ALICI'nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.  

5.15. Ürünün tesliminden sonra ALICI'ya ait kredi kartının ALICI'nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI'ya ödememesi halinde, ALICI'nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI'ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI'ya aittir. 

5.16. SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI' ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI'nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir. ALICI'nın kredi kartı ile yaptığı ödemelerde ise, ürün tutarı, siparişin ALICI tarafından iptal edilmesinden sonra 10 gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. Bu tutarın bankaya iadesinden sonra ALICI hesaplarına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgili olduğundan, bankadan ALICI’ya yapılabilecek geç ödemelerden SATICI sorumlu tutulamaz. ALICI, olası gecikmeler için SATICI'nın herhangi bir şekilde müdahalede bulunmasının mümkün olamayacağını ve SATICI tarafından kredi kartına iade edilen tutarın banka tarafından ALICI hesabına yansıtılmasının ortalama 2 ile 3 haftayı bulabilecektir.

5.17. SATICI, işbu Sözleşme kapsamında; cayma hakkı, bilgilendirme, teslimat ve diğer hususlardaki yükümlülüklerine dair her bir işleme ilişkin bilgi ve belgeyi üç yıl boyunca saklayacaktır.

6. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu; kapsamında işbu sözleşme nedeni ile şahsıma ait telefon-tc kimlik nosu-banka bilgilerim-kredi kart bilgileri-nüfus cüzdanı bilgileri ve örneği-adres‘in Netes tarafından kayda alınmasına ve ilgili işlemlerin yapılabilmesi için bilgilerimin 3.kişi ve firmalara aktarılmasına izin verip vermediğim konusunda bilgilendirilme yapılmış; açık rızamın olup olmadığı tarafıma açıkça bilgi verilerek sorulmuştur.

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında yukarıda belirtilen işlemlerle ilgili telefon-tc kimlik nosu-kart bilgileri-nüfus cüzdanı adres ve sair bilgileri ve örneği-adres'in Netes tarafından kayda alınmasına ve ilgili bilgilerin teknik servis, kurulum ya da ticari işlemlerle ve satış konusu ürünle ilgili işlemlerin yapılması için 3.kişi ve firmalara aktarılmasına açık izin veriyorum. Kişisel Verilerin Korunması (Aydınlatma Metni) detaylarına üzerinde yer alan linkten erişilebilir.

7. Cayma Hakkı

7.1. ALICI, sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 14 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir. Tüketicinin cayma bildiriminin SATICI’ya ulaştığı tarihten itibaren 10 gün içinde ürün bedeli ek masraf talep edilmeksizin tek seferde ALICI'ya iade edilir. Cayma hakkı kullanımı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli SATICI'nın anlaşmalı olduğu Yurtiçi kargo firması ile iade edilmesi halinde SATICI tarafından karşılanır. ALICI, cayma hakkının kullanıldığına ilişkin bildirimin yapıldığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde malı iade etmek zorundadır, aksi takdirde SATICI’nın cayma hakkının kullanımından doğan bir sorumluluğu doğmayacaktır. Malın iadesinin yapılmaması halinde ortaya çıkacak zararlardan, maddi kayıplardan ALICI sorumlu olacaktır.

7.2. ALICI hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı teslim aldığı veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren on dört gün içerisinde malı veya hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkın kullanabilir. SATICI, cayma bildiriminin ön bilgilendirme ve sözleşmede kararlaştırılan usuller ile yapılması halinde cayma hakkı kullanımı için gerekli işlemleri yapmayı taahhüt eder. Cayma hakkının usulüne uygun şekilde kullanımı halinde ürün bedeli, ALICI’nın ödeme yöntemi ile aynı şekilde iade edilecektir. Örneğin; kredi kartı ile işlem yapmış bir ALICI, cayma hakkını usulüne uygun şekilde kullandığında, ürün bedeli ALICI’nın kredi kartına iade edilecektir.

7.3. Kanunen cayma hakkı tüketiciye tanınmış bir hak olup, tüketici tanımı içinde yer almayan gerçek ve tüzel kişilerin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a dayanarak cayma hakkından yararlanmaları mümkün değildir. Cayma hakkının kullanılması için 14 günlük süre içinde SATICI'ya faks veya e-posta ile bildirimde bulunulması ve ürünün 6. madde hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır. Telefon yolu ile cayma bildirimi yapılması mümkün değildir. Cayma formu sözleşmenin devamındadır ve web sitemizde Form ve Anketler adresinde de yer almaktadır.

7.4. Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

7.5. Cayma halinde ALICI iadeyi işbu sözleşmede belirtilen usul ve şekle uygun şekilde gerçekleştirecek olup ALICI tarafından hakkın kötüye kullanılması niteliği taşıyacak şekilde “özel kurye, motorlu kurye ve sair” şekilde iade yapılması halinde masraflar SATICI tarafından karşılanmaz. Bu şekilde iade halinde her türlü masraf ALICI tarafından karşılanacaktır.

8. Cayma Hakkı Süresinin Belirlenmesi

Cayma hakkının süresinin belirlenmesinde;

a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen 3. kişinin son malı teslim aldığı gün,

b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen 3. kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün esas alınır.

9. Cayma Bildiriminin Yapılacağı İletişim Bilgisi

Cayma bildirimi;

a. netes@netes.com.tr adresine e-posta gönderilebilir,

b. 0 216 340 5151 nolu numaraya fax çekilebilir.

c. Küçük Çamlıca Mah. Oymak Çıkmazı No:3 Üsküdar - İSTANBUL adresine posta yoluyla gönderilebilir,

Cayma beyanı, başka bir işlemle karışıklığı önleyecek şekilde açık olmalıdır. İçeriğinde muhakkak sözleşme numarası yazmalıdır. Sözleşme numarası belirtilmeyen/yazılmayan cayma bildirimlerinin işleme alınması mümkün olmadığından, bu beyanlar geçersiz sayılacaktırlar. Cayma bildirimde işbu metnin sonundaki form da kullanılabilir.

10. Cayma Hakkı Kullanılamayacak İşlemler ve Ürünler

Aşağıda, Tüketici Kanunun’da belirtilen istisnai durumlarla birlikte: ALICI, sipariş verdiği ürünün, aynı zamanda Netes tarafından kalibrasyonun yapılmasını talep etmesi halinde, söz konusu ürünle ilgili olarak ALICI CAYMA HAKKINI KULLANAMAZ.

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler, 
b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler,
c) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan, bu sebeple iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanlara ilişkin sözleşmeler. 
d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler,
e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler,
f) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler,
g) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler,
h) Cayma süresi içinde malın işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanılmaması sebebiyle değişiklik ve bozulmanın meydana gelmiş olması halinde, 
ı) Niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler,
i) Satın alınan elektronik ürünlerde; sim kart takılması, Wifi ile network bağlantı kurulması, kurulum yapılması, sarf malzemesinin kullanılmış olması, koruyucu bantlarının çıkarılmış olması, aktivasyon yapılması ve kullanıcı yaratılması halinde,
j) Ticari veya mesleki amaçlarla hareket eden tüzel kişi ve / veya kişiler cayma hakkından ve cayma hakkından doğan hiçbir haktan faydalanamaz.

Aşağıdaki cihazların iade edilebilmesi, ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır:

 • Elektriksel Test Cihazları
 • Termal Kameralar
 • Mekanik Ölçüm
 • Multimetreler
 • Pens Ampermetreler
 • Termometreler
 • Laboratuvar ve Çevresel Ölçüm Cihazlari
 • Elektronik Yükler
 • EMC-Elektromanyetik Uyumluluk
 • Frekans ve Zaman Ölçerler
 • Güç Kaynakları
 • GPIB Arayüz Çözümleri
 • Kablolama Sistemleri
 • Kalibrasyon Cihazları
 • Kayıt Cihazları (Recorder)
 • Kaynak ve Ölçüm Sistemleri
 • Komunikasyon Test Cihazları
 • Konumlandırma Cihazları
 • Lojik Analizörler
 • Optik Cihazlar
 • Osiloskoplar
 • Power Metreler / Sensörler
 • Rezistans / Kapasite / Direnç / Empedans Çözümleri
 • Sinyal Üreteçleri
 • Spektrum Analizörler
 • Vektör Network Analizörleri
 • Yazılımlar
 • Network Cihazları
 • Eğitim Setleri
 • Biyomedikal Cihazlar
 • Tüm Aksesuarlar

İADESİ KABUL EDİLEMEYEN ÜRÜNLER

 • Müşteri için özel üretimi yapılan cihazlar
 • Kalibrasyon Hizmeti alınarak hazırlanan cihazlar
 • Size özel üretilen proje kutuları
 • Kullanılan Ürünler
 • Aksesuarları eksik olan ürünler
 • Hasarlı ürün kutusu ( Orijinal kutunun kaybolması ya da hasar görerek açılması )

ALICI'NIN 6502 Sayılı Kanun ve eldeki sözleşme hükümlerine uygun şekilde cayma hakkını kullanması halinde; ALICI satın almış olduğu ürünü sözleşmede belirlenene uygun şekilde SATICI’YA süresinde ve masrafları SATICI’YA ait olmak iade edilecektir.

11. Alıcının Temerrüdü

ALICI'nın temerrüde düşmesi halinde; ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI'nın oluşan zarar ve ziyanını ödemeyi kabul eder. ALICI'nın temerrüdünün SATICI'nın kusurundan kaynaklandığı hallerde ALICI herhangi bir zarar ve ziyan talebini karşılamak mecburiyetinde olmayacaktır. 

12. İtiraz ve Yargı Yolu

a) Sipariş onayına kadar gerekli ön bilgilendirme ve müzakere yapılmış olduğundan, siparişin onaylanması durumunda ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır. 
b) 14 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. 
Tüketici, şikâyetine ilişkin bir uyuşmazlık söz konusu olması hâlinde Tüketici Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine başvurabilir. Tüketici hakem heyetlerinin, uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin parasal sınırlar; 

2024 yılı için yapılacak başvurularda değeri 104.000 TL (yüzdört bin) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda, İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir.

Bu değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine değil, tüketici mahkemelerine başvuru yapılır. Yetkili merci, ALICI’nın / tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yer tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemeleridir. Uyuşmazlık hâlinde tüketici, tahkim, arabuluculuk gibi tüm alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına başvurabilir. Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının daha hızlı, ekonomik ve etkin olduğu bilinmektedir. Bu çözüm yollarına başvurmak, hukuki çözüm yollarına başvurma hakkını ortadan kaldırmaz.

Siparişin gerçekleşmesi durumunda, ALICI işbu sözleşme niteliğindeki metnin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.

Cayma formu sözleşmenin devamındadır ve web sitemizde Form ve Anketler adresinde de yer almaktadır.

 

CAYMA HAKKI KULLANIMINDA DOLDURULMASI GEREKEN FORM

Küçük Çamlıca Mah. Oymak Çıkmazı No:3 Üsküdar 34696 İstanbul
Tel: (0216) 340 50 50                              Faks: (0216) 340 51 51                                    Web: www.netes.com.tr

CAYMA FORMU
(Bu form, sadece sözleşmeden cayma hakkı kullanılmak istenildiğinde doldurup gönderilecektir.) Web sitemizde FORM VE ANKETLER   linkinde yer alan CAYMA FORMU'nun doldurularak tarafımıza bildirilmesi gerekmektedir.

- Kime:

Ünvanı         :

Adresi          :

Faks No       :

E-Posta       :

- Bu formla aşağıdaki malların satışına veya hizmetlerin sunulmasına ilişkin sözleşmeden cayma hakkımı kullandığımı beyan ederim.

-Sipariş tarihi veya teslim tarihi:

-Cayma hakkına konu mal veya hizmet:

-Cayma hakkına konu mal veya hizmetin bedeli:

-Tüketicinin adı ve soyadı:

-Tüketicinin adresi:

-Tüketicinin imzası: (Sadece kağıt üzerinde gönderilmesi halinde)

-Tarih:

II - TİCARİ ALIM-SATIM VE HİZMET SÖZLEŞMESİ

1.Taraflar 

1.1. Alıcı       :

Adı/Soyadı

(Ünvanı)                 :

Adres                     :

Fatura Adresi       :

Vergi Dairesi         :

Vergi Numarası     :

Mersis No             :

E-posta adresi      :

Varsa KEP

E-posta adresi       :

Telefon                  :

Tarih                      :

1.2. Satıcı    :

Ünvanı         : NETES MÜHENDİSLİK VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Adresi          : Küçük Çamlıca Mah. Oymak Çıkmazı No:3 Üsküdar - İSTANBUL

Telefon        : 0 216 340 50 50

E-Posta       : netes@netes.com.tr

Mersis No    : 0631073747100021

İşbu Sözleşme (Sözleşme) bir tarafta, 6563 sy. Elektronik Ticaretin Düzenlemesi Hakkında Kanuna göre faaliyette bulunan Netes (veya Satıcı) ile www.netes.com.tr alan adlı web sitesini kullanan “Alıcı” arasında akdedilmiştir.

İşbu sözleşme münhasıran, NETES’e ait www.netes.com.tr alan adı altındaki internet sitesini (web sitesi) ziyaret etmek suretiyle site üzerinden, internet ortamında alışveriş yapan tüm gerçek ve tüzel kişi tacirler ve/veya ticari iş mahiyetinde sayılan işlemler bakımından geçerlidir.

Web sitesi’nde yer alan ‘Kullanım koşulları, Üyelik Sözleşmesi’, ‘İşlem Rehberi’, ‘İletişim Bilgileri’nde yer alan hükümler; işbu sözleşmeye konu işlemlere aykırı olmadığı sürece Alıcı için de geçerlidir. Alıcı, tüketiciler için geçerli olan, tüketici mevzuatından doğan özel hükümlerin (cayma hakkı, önbilgilendirme formu vb.), kendisi için de geçerli olmadığını bildiğini ve hiçbir surette bu gibi hususları ileri sürmeyeceğini beyan ve kabul eder.

2. Sözleşmenin Konusu

ALICI'nın, SATICI'ya ait www.netes.com.tr  adresinden, internet ortamında siparişini verdiği aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün/hizmetin satışı ve teslimi ile ilgili olarak Türk Ticaret Kanunu (TTK) hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

Web Sitesi’nin gerek Kullanım Koşulları/Üyelik Sözleşmesi, gerekse işbu Sözleşme’ye göre, ALICI tarafından SATICI’ya ürün siparişi veya hizmet talebinin iletilmesiyle, ALICI; Web sitesindeki tüm koşulları ve Sözleşme hükümlerini kabul ettiğini beyan, kabul ve taahhüt etmiş olur.

3. Sözleşme Konusu Ürünün Temel Özellikleri

Ürünlerin/hizmetin Cinsi ve türü, Miktarı, Marka/Modeli, aşağıda belirtildiği gibidir.

%%urunler%%

ALICI, Web Sitesi’nden ancak azami 9.999.999 TL. karşılığında ürün siparişi verebilir ve/veya hizmet talebinde bulunabilir. Bu tutarı aşacak şekilde yapılacak siparişler, Netes tarafından kabul edilmez ve işleme konulmaz. Bu tür siparişler için ALICI’nın doğrudan SATICI’ya başvurması gerekir.

4. Ödeme Şekli: %%odeme_turu%%

4.1. ALICI’nın Bankası kampanyalar düzenleyerek, seçilen taksit adedinin üstünde taksit uygulayabilir, taksit öteleme gibi hizmetler sunulabilir. Bu tür kampanyalar ALICI’nın bankasının inisiyatifindedir ve Netes’in bilgisi dâhilinde olması durumunda sayfalarımızda kampanyalar hakkında bilgi verilmektedir.

4.2. Havale ile yapılacak siparişlerde, 3 iş günü içinde ödeme yapılmadığı taktirde, ALICI’nın siparişi Web Sitesi sistemi tarafından otomatikman iptal edilir. Bu durumda ortaya çıkacak sorumluluklar ALICI’ya aittir. Havale işlemini gerçekleştirdikten sonra işleme ait dekont örneğini netes@netes.com.tr e-posta adresine veya https://www.netes.com.tr/siparisler linkinde yer alan ilgili siparişinize ödeme bildir butonunu kullanarak iletiniz.

4.3. Diğer yandan vadeli satışların sadece Bankalara ait kredi kartları ile yapılması nedeniyle; alıcı, ilgili faiz oranlarını sitemizden öğrenebilir, temerrüt faizi ile ilgili bilgileri de bankasından ayrıca teyit edebilir. Yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümleri Banka ve ALICI arasındaki kredi kartı sözleşmesi kapsamında uygulanacaktır.

4.4. ALICI’nın ürünü geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile ürünün kargo şirketinde beklemiş olması ve/veya kargonun SATICI'ya geri iade edilmesinden dolayı da oluşan giderler ALICI'ya aittir.

4.5. İşbu sözleşmenin akdi ve uygulamasından doğacak damga vergisi ve diğer her türlü resim vergi ve harcın ödenmesinden ALICI sorumludurlar.

5. Teslimat

5.1. SATICI’nın, ALICI’nın siparişi üzerine Sözleşme ile bağlı olabilmesi ve teslimat için; işbu sözleşmenin elektronik ortamda onaylanmış olması ve satış bedelinin ALICI'nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün/hizmet bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

5.2. Teslimat, ödemenin yapılmasından itibaren 4 haftadır. SATICI, teslimatın gecikmesi haline durumu derhal ALICI’nın e-posta adresine bildirecektir. Ürünlerin, ilgili sürede SATICI tarafından teslim edilememesi halinde; SATICI, ALICI’ya ödemeyi iade eder. Ürünlerin ithal olması ve SATICI’nın stoklarında olup/olmasına bağlı olarak; gecikmeden veya teslimatın hiç yapılamamasından dolayı ALICI, SATICI’dan herhangi bir zarar, ziyan, kar kaybı, dolaylı ve doğrudan zarar tazmininde bulunamaz.

5.3. Ürünlerin teslim yeri, kargo şirketi veya ALICI’nın bildirdiği teslim alacak kişidir.

5.4. ALICI, siparişi verdikten sonra; SATICI tarafından kendisine teyit amaçlı elektronik iletişim aracıyla teyit gönderilip gönderilmemesinin SATICI’nın taktirinde olduğunu beyan ve kabul eder.

5.5. Ürünün teslimi ile; ALICI, ürüne ait garanti belgesi, kullanım kılavuzu vb. diğer teknik belgelerin kargoda olup olmadığını kontrol etmelidir. ALICI, bu gibi hususları, teslimden itibaren 2 gün içinde bildirilmelidir; aksi halde SATICI, ALICI’NIN taleplerini karşılamakla yükümlü tutulamaz.

6. Ayıplı Ürün:

ALICI, Ticaret Kanunu hükümlerine göre (md. 23); Ürünün, ayıplı olduğu teslim sırasında açıkça belli ise 2 gün içinde durumu SATICI’ya ihbar etmelidir. Açıkça belli değilse ALICI ürünü teslim aldıktan sonra 8 gün içinde incelemek veya incelettirmekle ve bu inceleme sonucunda ayıplı olduğu ortaya çıkarsa, haklarını korumak için durumu bu süre içinde SATICI’ya ihbarla yükümlüdür.

ALICI’nın teslim aldığı ürünlerin iadesi ancak SATICI’nın onayı ile, müşteri memnuniyeti gözetilerek İHTİYARİ OLARAK gerçekleştirilmektedir. Burada belirtilen takdiri durum ALICI’ya hiçbir kazanılmış hak vermemektedir. TAKDİRİ OLARAK iadesi kabul edilen ürünler ancak iade faturasının kesilerek ALICI’ya teslim edilmesi halinde mümkün olmaktadır. Aksi takdirde işlem gerçekleştirilmeyecektir.

Faturası tüzel kişi adına düzenlenen ürünlerin iadesi İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

7. Garanti

7.1. Sözleşme konusu Ürünler üretim hatalarından doğabilecek arızalara karşı, teslim tarihinden itibaren 1 yıl süre ile SATICI’nın garantisi altındadır. SATICI garanti kapsamındaki Ürünleri, ücretsiz tamir etmekle yükümlüdür.

7.2. Garanti süresinde bir ürünün arızalanması halinde, durumun ALICI tarafından derhal (24 saat içerisinde) yazılı olarak SATICI’ya bildirmeli ve ürünü SATICI’nın belirtilen adreste bulunan Teknik Servisine gönderilmelidir. SATICI’ya gönderilmeden, ALICI tarafından arızası onarılmaya çalışılan ürün garanti kapsamında değerlendirilmez.

7.3. Kullanıcı hatalarından, kaza sonucu veya Mücbir Sebeplerden oluşabilecek arızalar garanti kapsamı dışında kalıp, SATICI tarafından belirlenecek ücret karşılığı servislik hizmeti verilecektir.

8. Mücbir Sebepler

Taraflardan hiçbiri doğrudan veya dolaylı olarak tabii afetler, sivil veya askeri makamların eylemleri, dahili karışıklık, harp, grev, yangın vb. gibi mücbir sebeplerden dolayı bu sözleşmenin herhangi bir hükmünü ifa edememesi halinde hizmetin aksamasından sorumlu tutulmayacaktır.

9. Uyuşmazlıkların Çözümü

Bu sözleşme Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına uygun olarak hazırlanmış olup sözleşmenin uygulanmasından doğabilecek uyuşmazlıkların çözümünde, münhasıran İstanbul Anadolu Ticaret Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

ALICI, işbu Sözleşme, siparişten dolayı SATICI ile arasında çıkacak her tür uyuşmazlıkta; SATICI’nın ticari defter ve kayıtlarının, elektronik bilgi ve belgelerin delil olarak kullanılacağını kabul ve beyan eder.